Syn.: Ligusticum imbricatum Hook. f.
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Anisotome imbricata
Rozšíření: Endemit Nového Zélandu, vyskytuje se na Jižním ostrově, a to především v jeho vysokohorských oblastech. Bývají rozlišovány dvě variety, kromě nominátní je to ještě Anisotome imbricata var. prostrata.
Ekologie: Roste v nezapojené vegetaci na skalách a v kamenité suti. Kvete od prosince do února.
Anisotome imbricata
Popis: Kompaktně rostoucí bylina dosahující výšky jen okolo 5 cm a vytvářející podušky složené z dceřiných rostlin. Listy jsou k zemi přitisklé, řapík je asi 5 mm dlouhý, s pochvou až 10 mm dlouhu, listová čepel je 1–2(–4) cm dlouhá, zpeřená, složená ze 4–8 párů přisedlých lístků, které jsou zhruba 2 mm dlouhé, střechovitě se překrývající, složené ze 3–6 úkrojků, které jsou čárkovité, s chlupy až 2 mm dlouhými. Stopka květenství je 2–4–(8) cm dlouhá, položená; okolík je jednoduchý nebo složený, paprsky jsou krátké, listeny jsou čárkovité. Plody jsou široce vejcovité, 3–4 mm dlouhé.
Poznámka: Rod Anisotome zahrnuje v současnosti 15 akceptovaných druhů, všechny se vyskytují na Novém Zélandu a v australské Tasmánii.
Anisotome imbricata
Anisotome imbricata
Anisotome imbricata
Fotografoval Mário Duchoň, dne 24. 12. 2016 (Nový Zéland, South Island, Mount Aspiring National Park, Cascade Saddle Track).