ANOGEISSUS LATIFOLIA (Roxb. ex DC.) Wall. ex Guillem. et Perr.

Syn.: Conocarpus latifolia Roxb. ex DC.
Čeleď: Combretaceae R. Br. – uzlencovité

Anogeissus latifolia

Rozšíření: Roste v Indii od úpatí Himálaje až po jižní cíp poloostrova, také v Nepálu a Bangladéši, přesahuje i na Srí Lanku.

Ekologie: Charakteristická součást suchých opadavých a poloopadavých tropických lesů a středoindické stromové savany. Vystupuje až do nadmořské výšky 1100 m. Preferuje hlubší nivní půdy.

Anogeissus latifolia

Popis: Opadavý strom až 18(–20) m vysoký; borka je hladká, šedá nebo žlutošedá; větvičky jsou konci převislé, hnědé až červenohnědé, oblé, pýřité. Listy jsou vstřícné nebo střídavé; řapík je 0,5–1,5 cm dlouhý, lysý, nahoře žlábkovaný, často červený; čepel je podlouhlá, obvejčitá nebo až téměř okrouhlá, 2,5–18 cm dlouhá a 1,7–9 cm široká, lysá, s 4–11 páry žilek, na bázi zaokrouhlená klínovitá, celokrajná, na vrcholu zaokrouhlená, tupá nebo hrotitá, někdy vykrojená. Květenství jsou úžlabní strbouly na pýřitých stopkách; květy jsou přisedlé, zelenavé nebo žlutavé; češule je široce zvonkovitá, 3–5,5 mm dlouhá, s vejčitými, asi 1 mm dlouhými kališními cípy; koruna chybí; tyčinek je 10, vyniklých; semeník je jednopouzdrý. Plodem je stlačeně elipsoidní peckovice o průměru 6–8 mm dlouhá, s 2 žebry s celistvým nebo slabě zvlněným okrajem, obsahuje jedno semeno.

Využití: Dřevo je těžké a tvrdé, je z něj kvalitní dřevěné uhlí. Rostlina obsahuje gallotanniny, látky příbuzné tříslovinám, které se využívají v koželužství, a tzv. indickou gumu, emulgátor a stabilizátor nápojových směsí. Listy konzumují housenky bourců druhu Antheraea mylitta, z jejichž kokonů se získává tzv. tussah hedvábí, vhodné na výrobu sárí.

Anogeissus latifoliaAnogeissus latifolia
Anogeissus latifolia

Fotografováno dne 18. 1. 2019 (Indie, Telangána, Hajdarabád, Kasu Brahmananda Reddy National Park).