Syn.: Polypodium leptophyllum L., Gymnogramma leptophylla (L.) Desf., Grammitis leptophylla (L.) Swartz
Čeleď: Pteridaceae E. D. M. Kirchn. – křídelnicovité
Anogramma leptophylla
Rozšíření: Západní Evropa (po ostrovy v kanálu La Manche), Středozemí, Makaronésie (Kapverdské, Kanárské i Azorské ostrovy), teplejší oblasti Asie po Čínu, též jihoafrické Kapsko.
Ekologie: Roste na stinných a vlhkých skalách či hlinitých svazích, často pod křovinami, také vlhké mokvavé zídky i zdi domů. Stanoviště musí být stále vlhké, citlivá na přeschnutí. Roste jak na vápnitých substrátech odvápněných, tak častěji na neutrálních či kyselých. V příznivých podmínkách vytváří kolonie.
Popis: Drobná jemná kapradina vysoká až 15 cm, většinou však menší. Sporofyt je jednoletý nebo ozimý, jako jediná evropská kapradina přežívá zimu jako vytrvalý gametofyt. Oddenek krátký s několika plevinami. Listy záhy olysávají, jsou jemné, křehké. Jsou nevýrazně dvoutvaré, trofofyly vyrůstají jako první, jsou na okraji trsu, menší, se širšími úkrojky a jsou šířeji rozprostřené, okrouhle ledvinovité, hluboce dělené až zpeřené. Sporofyly vyrůstají ve středu, mají užší úkrojky, jsou delší, vzpřímené, až dvakrát zpeřené. Kupky výtrusnic jsou podlouhlé, nejsou kryté ani ostěrou a ani podvinutým okrajem lístku. Při zrání výtrusnic (podle nadmořské výšky květen až červenec) listy žloutnou a bělají a odumírají.
Anogramma leptophyllaAnogramma leptophylla
Anogramma leptophylla
Fotografováno ve dnech 6. 6. 2009 (Itálie, Gaeta) a 9. 6. 2009 (Itálie, Monti Pisani – během expedice Botanické zahrady hl. m. Prahy).