Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Anthemis abagensis
Rozšíření: Endemit malého území v západní části Kavkazu – roste výhradně v Adygejské republice (součást Ruské federace), v masivu hory Abago.
Ekologie: Stanovištěm druhu jsou subalpinské louky na horní hranici lesa.
Popis: Vytrvalá svěže zelená bylina s plazivým, dřevnatým oddenkem; lodyha je přímá, 40–50 cm vysoká, do poloviny olistěná a nahoře bezlistá. Listy jsou střídavé, v obrysu široce obvejčité, 2krát hřebenitě zpeřené, úkrojky jsou na okraji tupě zubaté, na líci s drobnými hrbolky. Úbor je jediný, dorůstá průměru 4–4,5 cm; zákrovní listeny jsou trojúhelníkovité, na okraji s úzkým tmavohnědým lemem, vnitřní jsou žlutozelené, na okraji široce tmavě lemované; lůžko úboru je plevkaté; jazykové květy jsou samičí, bílé nebo při sušení žloutnoucí, trubkovité květy jsou oboupohlavné, žluté. Nažky jsou poněkud zploštělé, na vrcholu se zkoseným límečkem.
Poznámka: Nejasný je vztah k blízce příbuznému, rovněž západokavkazskému druhu Anthemis zyghia a balkánsko-maloasijskému druhu Anthemis melanoloma. Všechny tyto druhy jsou taktéž některými autory přeřazovány do samostatně vymezovaného rodu Cota. Ze středoevropských druhů do této skupiny patří druhy Anthemis austriaca a Anthemis tinctoria.
Anthemis abagensis
Anthemis abagensis
Anthemis abagensis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 9. 2013 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Francie, Jardin botanique alpin du Lautaret).