Syn.: Anthemis montana subsp. aetnensis (Spreng.) Briq. et Cavill.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Anthemis aetnensis
Rozšíření: Endemit Sicílie, kde se vyskytuje jen na omezeném areálu v masivu Etny.
Ekologie: Provází suché svahy budované lávami nebo sopečným popelem, s nezapojenou pionýrskou vegetací mladších sukcesních stádií. Většina lokalit leží v nadmořské výšce 1800–2400 m, ojediněle stoupá až přes 3000 m.
Anthemis aetnensis
Popis: Vytrvalá bylina až polokeřík, tvoří kompaktní polokulovité trsy; lodyhy jsou vystoupavé, 6–25 cm vysoké, pouze v dolní čtvrtině olistěné. Listy jsou střídavé, dosti masité, v obrysu obkopinaté až kopisťovité, dvakrát peřenosečné, až 3 cm dlouhé a 1 cm široké, hustě pokryté šedavými chloupky, úkrojky posledního řádu jsou vejčité, asi 3 mm dlouhé špičaté. Úbor je jediný o průměru 2–2,5 cm; zákrov je polokulovitý, 10–12 mm široký, vnitřní zákrovní listeny jsou trojúhelníkovité, asi 4 mm dlouhé, špičaté, s hnědavým poloprůsvitným lemem; jazykovité květy jsou samičí, s bílými ligulami; trubkovité květy jsou oboupohlavné, s 5cípou žlutou korunou. Nažky jsou asi 2 mm dlouhé, výrazně žilkované.
Poznámka: Jedna z nejcharakterističtějších, velmi nápadných rostlin na Etně, na mladších lávách nebo nezpevněných sedimentech tvoří často bohaté kolonie; často roste spolu s kozincem Astragalus siculus.
Anthemis aetnensis
Anthemis aetnensis
Anthemis aetnensis
Anthemis aetnensis
Anthemis aetnensis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 26. 7. 2016 (Itálie, Sicílie, svahy Etny nad městečkem Nicolosi).