Syn.: Cota tinctoria (L.) Gay
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Anthemis tinctoria

Anthemis tinctoria

Rozšíření: Především evropský druh, na východě přesahuje do Asie. Druhotně roste na ostrově Gran Canaria i v Severní Americe. U nás roste roztroušeně po celém území s těžištěm ve středních polohách, ve vysokých horách chybí, chybí také v teplých oblastech. Na Slovensku je jeho rozšíření roztroušeně především ve středních a nižších polohách.
Ekologie: Roste v především ve středně teplých a teplejších oblastech, kde vyhledává výslunné suché stráně, pastviny a okraje prosvětlených lesů a křovin. Roste také na náspech silnic a železnic, na narušených písčitých plochách a pod. Kvete od června do září.
Popis: Vytrvalá bylina, polovzpřímená lodyha je větvená v horní polovině, vysoká až 70 cm, plstnatá. Listy jsou peřenosečné, úkrojky úzké až čárkovité, zubaté, krátce plstnaté. Spodní lodyžní listy řapíkaté, listy v horní polovině lodyhy přisedlé. Květní úbory jsou jednotlivé na koncích dlouhých větví, v průměru mají až 5 cm, jazykovité květy jsou výrazně žluté, lůžko žluté, často výrazně polokulovité.
Variabilita: U nás roste ve dvou poddruzích, kromě rmenu barvířského pravého je to ještě rmen barvířský nepravý (Anthemis tinctoria subsp. subtinctoria).
Ohrožení a ochrana: Nominátní poddruh je u nás řazen mezi druhy vyžadující pozornost (C4a), subsp. subtinctoria mezi taxony nedostatečně prostudované (C4b).
Využití: Kdysi byly květy používány jako zdroj přírodního barviva. Občas se užíval v lidovém léčitelství.
Anthemis tinctoriaAnthemis tinctoria
Anthemis tinctoria
Fotografováno 13. 8. 2007 (Loketsko).