Syn.: Anacyclus triumfetti (All.) Samp., Anthemis canescens Brot., Anthemis cossoniana Rchb. f., Anthemis dumetorum Sosn., Anthemis nigricans hort. ex G. Don, Anthemis palumbi Lojac., Anthemis platyglossa K. Koch, Anthemis pyrenaica Sch. Bip., Anthemis rigescens Willd., Anthemis sachokiana Sosn. ex Grossh., Anthemis talyschensis Fed., Anthemis tinctoria subsp. triumfettii (L.) Briq. et Cavill., Anthemis triumfettii (L.) DC., Anthemis woronowii Sosn., Chamaemelum triumfettii (L.) All., Cota triumfettii (L.) J. Gay
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Anthemis triumfettii
Rozšíření: Areál se táhne celým Středozemím od Portugalska po Turecko, také v jižním Švýcarsku, Bulharsku, Rumunsku a na Krymu, také zasahuje do podhůří Kavkazu a do Zakavkazska.
Ekologie: Provází travnaté kamenité svahy a horské louky, občas roste i v podrostu světlých borových lesů. Vystupuje do nadmořské výšky 2200 m.
Anthemis triumfettii
Popis: Vytrvalá bylina s větvenou lodyhou, dorůstá výšky až 60 cm; lodyha i listy jsou přitiskle hedvábitě chlupaté. Listy jsou v obrysu podlouhlé, 3–4 cm dlouhé, 2–3krát peřenosečné, úkrojky prvního řádu jsou vůči vřetenu obvykle ploše rozložené, primární úkrojky jsou čárkovité až čárkovitě kopinaté, 5–15 mm dlouhé, na okraji s podlouhlými, asi 1,5 mm dlouhými hřebenitými úkrojky druhého řádu. Úbory jsou koncové na dlouhých stopkách; zákrov je polokulovitý, 1,5–1,8 mm široký, víceřadý, vnější zákrovní listeny jsou obvykle tmavohnědě lemované, brvité; jazykovité květy samičí, s bílou, 1–1,8 mm dlouhou ligulou, trubkovité květy oboupohlavné, 3–4 mm dlouhé, žluté. Nažky jsou klínovité, 1,8–2 mm dlouhé, rýhované.
Poznámka: Dosti komplikovaný druh, jehož odchylky bývají někdy hodnoceny až do úrovně drobných druhů (v tom případě by se představené rostliny měly nazývat Anthemis rigescens; případně hodnoceny v rodu Cota). Není jasné ani ohraničení vůči druhu Anthemis tinctoria, který zejména v jihovýchodní Evropě vytváří typy s bílými nebo světle žlutými ligulami (var. pallida); od nich se ale náš druh liší většími úbory a ploššími listy.
Anthemis triumfettii
Anthemis triumfettii
Anthemis triumfettii
Fotografovala Věra Svobodová, dne 10. 9. 2017 (Gruzie, Kavkaz, Svanetie).