ANTHURIUM SCHLECHTENDALII Kunth – toulitka Schlechtendalova

Syn.: Pothos schlechtendalii (Kunth) M. Martens et Galeotti
Česká jména: chvostokvět (Polívka 1902), anturium, toulitka (Mareček 1994)
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité

Anthurium schlechtendalii

Rozšíření: Středoamerický druh s areálem táhnoucím se od jihu Mexika přes Guatemalu, Honduras a Nikaraguu až po Panamu. Bývá uváděn i ze západu Kolumbie, nepůvodní výskyt byl zaznamenán také na jihu americké Floridy.

Ekologie: Roste terestricky nebo epifyticky v tropických vlhkých lesích, většinou v blízkosti mořského pobřeží, může však stoupat až do nadmořské výšky okolo 1000 m.

Anthurium schlechtendalii

Popis: Bezlodyžná bylina s řapíky až 15 cm dlouhými, jejich délka zpravidla nepřesahuje čtvrtinu délky čepele, která je podlouhle obkopinatá až obvejčitá, 50–60 cm dlouhá a 15–20 cm široká, na bázi klínovitá, po okraji zvlněná, na vrcholu špičatá až zašpičatělá, zhruba se 14 postranními žilkami po každé straně, které svírají s hlavní žilkou úhel zhruba 45 stupňů. Stopka květenství je krátká, vždy kratší než listy, nanejvýše 60 cm dlouhá, toulec je kopinatý, 10–25 cm dlouhý nebo i delší, u báze asi 2 cm široký, nazpět zahnutý, zelený, někdy červeně či nachově naběhlý, palice je 15–25 cm dlouhá, při bázi asi 1 cm široká, nazelenalá až načervenalá. Plody jsou bobule, asi 2 cm dlouhé, v době zralosti červené.

Poznámka: Diederich Franz Leonhard von Schlechtendal (1794–1866), jemuž vzdává poctu druhové jméno, byl německý botanik.

Anthurium schlechtendalii
Anthurium schlechtendalii
Anthurium schlechtendalii

Fotografovala Věra Svobodová, dne 5. 11. 2019 (Mexiko, stát Quintana Roo, Tulum).