Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Anthyllis tejedensis
Rozšíření: Areál se rozkládá na západě Středozemí a zahrnuje jižní Španělsko, v severní Africe mediteránní část Maroka a Alžírska. V areálu se rozlišuje ještě A. t. subsp. plumosa, význačná vzpřímeným vzrůstem a většími květy.
Ekologie: Provází mediteránní křoviny (matorral), zejména na skalnatém, dolomitovém podloží. Lokality leží v nadmořské výšce od 700 až do 2000 m.
Anthyllis tejedensis
Popis: Vytrvalá nepichlavá rostlina, nejčastěji vzhledu polokulovitého polokeříku, vysoká 8–50 cm; oddenek je vícehlavý, dřevnatý, až 1 cm v průměru. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, s 4–6 jařmy; lístky jsou podlouhlé až obvejčité, (0,3–)0,5–2 cm dlouhé a 0,2–0,8 cm široké, vlnatě chlupaté, stříbřitě šedé, na okraji poněkud podvinuté, na vrcholu hrotité; palisty mají charakter žlázek nebo štětin. Květenství jsou kulovité strbouly o průměru 1,8–3,3 cm, obvykle sdružené po 2–4(–5), s 10–15 květy; listeny jsou dlanité nebo zpeřené, asi tak dlouhé jako květy; kalich je zvonkovitý, 7–15 mm dlouhý, vlnatý, s 1,5–10 mm dlouhými zuby; koruna je 9–13(–15) mm dlouhá, žlutá, oranžová, někdy s hnědými nebo fialovými tóny, pavéza je podlouhlá, 6–7 mm dlouhá; tyčinek je 10; semeník je lysý. Plody jsou elipsoidní, kýlnaté nažky, 4–6 mm dlouhé, síťkované, zašpičatělé.
Anthyllis tejedensis
Anthyllis tejedensis
Anthyllis tejedensis
Anthyllis tejedensis
Fotografovala Věra Svobodová, dne 16. 5. 2017 (Španělsko, Andalusie, Sierra Nevada, Monachil).