ANTHYLLIS VULNERARIA subsp. BOSCII Kerguélen – úročník / bôľhoj

Syn.: Anthyllis vulneraria subsp. pyrenaica (Beck) Cullen, Anthyllis coccinea f. pyrenaica Beck, Anthyllis vulneraria var. pyrenaica Rouy
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Anthyllis vulneraria subsp. boscii

Rozšíření: Pyrenejský subendemit vyskytující se pravděpodobně jen na francouzské straně Pyrenejí.

Ekologie: Roste v sušších travních společenstvech v horských oblastech, až do výšek kolem 3000 m n. m. Preferuje vápencový substrát. Kvete od června do srpna.

Anthyllis vulneraria subsp. boscii

Popis: Dvouleté nebo vytrvalé byliny, vysoké 5–25 cm. Lodyhy poléhavé nebo vystoupavé, krátce jemně chlupaté. Listy střídavé, lichozpeřené, s jedním až sedmi páry lístků. Lístky široce eliptické, celokrajné, dužnaté, sivozelené, na ploše lysé, na okrajích přitiskle chlupaté, koncový lístek výrazně větší než postranní. Květní hlávky vyrůstají po jedné až po třech na krátce chlupatých stoncích. Kalich je trubkovitý, odstále chlupatý, bělavý, s cípy tmavě fialovými. Koruna růžová až růžovočervená, křídla poněkud kratší než pavéza, člunek kratší než křídla. Plodem je lusk.

Anthyllis vulneraria subsp. boscii

Záměny: V Pyrenejích roste několik poddruhů úročníku bolhoje (např. Anthyllis vulneraria subsp. alpestris, A. vulneraria subsp. vulnerarioides a další) lišících se zejména oděním různých částí rostliny a tvarem lístků, jejich koruna je zpravidla žlutá, někdy však i růžová.

Poznámka: V rámci nesmírně variabilního druhu úročník bolhoj (Anthyllis vulneraria) je popsáno několik desítek poddruhů, jejich pojetí je dosti nejednotné a určování tím pádem komplikované.

Anthyllis vulneraria subsp. boscii
Anthyllis vulneraria subsp. boscii

Fotografováno dne 18. 8. 2009 (Francie, Parc National des Pyrénées, Pic du Midi de Bigorre).