Syn.: Antigonon cinerascens M. Martens et Galeotti, Antigonon cordatum M. Martens et Galeotti, Antigonon platypus Hook. et Arn., Corculum leptopum (Hook. et Arn.) Stuntz, Corculum leptopus (Hook. et Arn.) Stuntz
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Antigonon leptopus
Rozšíření: Druh pochází z Mexika a Guatemaly, byl popsán v roce 1838 z mexického státu Nayarit. Je často pěstován, v tropech nezřídka zplaňuje – semena jsou rozšiřována zvěří a vodními toky. V některých regionech je dokonce invazivní. Je naturalizovaný na obou stranách Pacifiku (Mikronésie, Fidži, Polynésie, Galapágy, Havajské ostrovy, Papua-Nová Guinea, Austrálie, Filipíny), také v Karibiku, na jihovýchodě USA, v tropické Africe, na Maskarénách i v Indii a Indočíně.
Ekologie: Roste na lesních okrajích a na narušované půdě v okolí lidských sídel. Preferuje suché až vlhké nížinné oblasti a vápencové humózní půdy.
Antigonon leptopus
Popis: Stálezelená liána s hlíznatým kořenovým systémem a s výhony 6–15 m dlouhými. Vyrůstá z dřevnaté báze, lodyhy jsou hranaté, jemně pýřité, na vrcholu načervenalé, podkladu se přidržují množstvím rozeklaných úponků vyrůstajících z paždí některých listů nebo zakončujících květenství. Listy jsou střídavé s řapíky 1–5 cm dlouhými, srdčité, na vrcholu zašpičatělé, 3–15 cm dlouhé, 2–12 cm široké, se zvlněným a mírně vroubkovaným okrajem, většinou lysé. Květy vykvétají v latách 4–20 cm dlouhých, jejichž špičky jsou přeměněny v úponky. Jednotlivé květy mají stopky asi 1 cm dlouhé, vnější tři okvětní lístky jsou srdčité, 1–2,5 cm dlouhé, dva vnitřní o něco menší, elipčité, mají jasně růžovou až korálově červenou barvu, někdy jsou bílé. Rostliny kvetou téměř po celý rok, plody jsou hnědé, trojhranné, 1–1,5 cm dlouhé.
Antigonon leptopus
Antigonon leptopus
Využití: V tropech se vysazuje jako rychle rostoucí okrasná popínavá rostlina k pokrytí plotů a konstrukcí. Některé části rostliny jsou jedlé – kořenové hlízy jsou bohaté na škrob, mladé listy a květenství se v Thajsku obalují ve strouhance a jedí smažené.
Antigonon leptopus
Fotografováno dne 23. 11. 2010 (Réunion, Saint Giles les Bains).