Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité
Antirrhinum majus
Rozšíření: Původní v západním Středozemí, pěstuje se v zahradách celého Mediteránu i velké části Evropy a Ameriky, zplaňuje především v západní, jižní a střední Evropě, Makaronésii a v Severní Americe.
Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých stanovištích, na starých zdech a náspech, kolem silnic, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2000 m. U nás se objevuje především v okolí zahrad a hřbitovů, na rumištích a skládkách, vzácně se zapojuje i do vegetace zdí a skalních štěrbin. Kvete od května do září.
Popis: Vytrvalá, avšak u nás obvykle jen jednoletá bylina, 20–65(–200) cm vysoká. Lodyha je přímá, listy dole vstřícné, nahoře střídavé, čárkovité až vejčité, až 7 cm dlouhé a 2 cm široké, 2–12krát delší než široké, většinou lysé. Květy v žláznatém hroznu, dosti výrazné, stopky jsou kratší než listeny i kališní cípy, kališní cípy jsou mnohem kratší než koruna, která je šklebivá, až 3 cm dlouhá, červená, fialová, oranžová, růžová, žlutá, bílá, někdy dokonce vícebarevná. Horní pysk přiléhá těsně k dolnímu. Plodem je válcovitá tobolka.
Poznámka: V zahradách se tento druh pěstuje v mnoha kultivarech, odlišují se mezi sebou především výškou lodyhy, barvou a velikostí květů.
Antirrhinum majusAntirrhinum majus
Antirrhinum majusAntirrhinum majus
Antirrhinum majus
Fotografováno dne 1. 9. 2008 (Český Brod).