Syn.: Antirrhinum caroli-paui Rothm., Antirrhinum molle var. mollissimum Pau, Antirrhinum mollissimum (Pau) Rothm., Antirrhinum rupestre subsp. mollissimum (Pau) Fern. Casas
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité
Antirrhinum hispanicum subsp. mollissimum
Rozšíření: Druh Antirrhinum hispanicum se vyskytuje na Pyrenejském poloostrově a v Maroku, poddruh Antirrhinum hispanicum subsp. mollissimum je endemitem španělské Andalusie.
Ekologie: Provází vegetaci skalních štěrbin i štěrbin ve zdech, je indiferentní vůči vápnitému i kyselému podkladu. Lokality se nacházejí v nadmořských výškách 50–1900 m.
Antirrhinum hispanicum subsp. mollissimum
Popis: Vytrvalá rostlina charakteru polokeře, dorůstá výšky 8–65 cm; stonky jsou křivolaké, poléhavé nebo vystoupavé, stejně jako listy pokryté krátkými žlutavými chlupy. Listy jsou povětšinou vstřícné, široce vejčité až okrouhlé, 3–22 mm dlouhé a 1,5–12 mm široké, na bázi uťaté nebo klínovité, na vrcholu tupě špičaté. Květenství je řídký hrozen 6–15 střídavě postavených květů; listeny jsou lupenité, menší než listy, 2,5–4 mm dlouhé; květní stopky jsou přímé, 5–15 mm dlouhé, kratší než listeny; kališní cípy jsou kopinaté, 3–8 mm dlouhé, špičaté, žláznaté; koruna je souměrná, 1,7–2,5 cm dlouhá, světle růžová; tyčinky jsou 4, uvnitř korunní trubky; semeník je svrchní. Plody jsou téměř kulovité, 5–8 mm dlouhé, žláznatě chlupaté tobolky.
Antirrhinum hispanicum subsp. mollissimum
Antirrhinum hispanicum subsp. mollissimum
Fotografovala Věra Svobodová, dne 16. 5. 2017 (Španělsko, Andalusie, Sierra Nevada).