Syn.: Adhatoda scabra (Vahl) Nees, Aphelandra cristata Kunth, Aphelandra deppeana Schltdl. et Cham., Aphelandra fulgens Decne., Aphelandra haenkeana Nees, Aphelandra pectinata Willd. ex Nees, Ecbolium chapadanum Kuntze, Ecbolium scabrum (Nees) Kuntze, Justicia rostrata Bertol., Justicia scabra Vahl, Sarcotheca scabra (Vahl) Kuntze
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité

Aphelandra scabra

Rozšíření: Druh Střední a severu Jižní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od jihu Mexika přes Guatemalu, Nikaraguu, Panamu a Kolumbii až po Venezuelu a Surinam.

Ekologie: Roste v suchých tropických lesích a křovinách, objevuje se i v sekundární vegetaci, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1100 m. Kvete v průběhu celého roku.

Aphelandra scabra

Popis: Keř dosahující výšky 100–350 cm. Listy jsou přisedlé nebo krátce řapíkaté, eliptické, až 25 cm dlouhé a 8 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné nebo po okraji zvlněné, na vrcholu zašpičatělé, na líci lysé nebo chlupaté, na rubu chlupaté. Květenství je terminální, klasnaté, až 19 cm dlouhé; listeny se střechovitě překrývají, jsou eliptické až vejčité, až 15 mm dlouhé, po okraji se 4–8 zuby, brvité; kališních lístků je 5, jsou kopinaté, až 8 mm dlouhé, chlupaté, koruna je až 30 mm dlouhá, růžová, šarlatová až červená, vně chlupatá, 2pyská, horní pysk je rovný, 2laločný, dolní zahnutý, 3laločný; tyčinky jsou 4. Plody jsou eliptické tobolky, až 15 mm dlouhé, lysé nebo řídce chlupaté.

Aphelandra scabra
Aphelandra scabra
Aphelandra scabra

Fotografovala Věra Svobodová, dne 2. 11. 2019 (Mexiko, stát Yucatán, Labná).