Syn.: Lightfootia theiformis Vahl, Aphloia integrifolia (Vahl) Benn, Aphloia mauritiana Baker, Aphloia sessilifolia (Baker) Hemsl., Guya integrifolia (Vahl) H. Perrier, Ludia heterophylla auct. non Lam., Neumannia theiformis (Vahl) A. Rich., Neumannia integrifolia (Vahl) A. Rich., Prockia integrifolia (Vahl) Willd., Prockia laciniata Poir., Prockia ovata Lam., Prockia serrata Willd.
Čeleď: Aphloiaceae Takhtajan
Aphloia theiformis
Rozšíření: Východní a jižní tropická Afrika (Keňa, Tanzánie, Malawi, Mozambik, Zambie, Zimbabwe, Jihoafrická republika), ostrovy západní části Indického oceánu (Komorské a Seychelské ostrovy, Maskarény, Madagaskar).
Ekologie: Strom primárních deštných pralesů a jejich okrajů, roste v nadmořských výškách od pobřeží po 2000 m, jako křovina v pionýrské vegetaci porůstá i lávová pole.
Aphloia theiformis
Popis: Keř nebo štíhlý strom 15–20 m vysoký. Větve tenké, borka hnědá, hladká, podélně se loupající v širokých pruzích. Listy střídavé, krátce řapíkaté, jednoduché, úzce eliptické až obvejčité, na vrcholu tupé nebo mírně zašpičatělé, u báze klínovité, tmavě zelené, tuhé, povrch hladký, okraje hluboce pilovité u mladých semenáčků, jemně pilovité u starších rostlin, 3–8 cm dlouhé, 1,2–2,8 cm široké. Květy v paždí listů na stopce dlouhé asi 1 cm, většinou jednotlivé, někdy po 2–3, vzácně v krátkém hroznu. Kališní lístky bílé až nažloutlé, okrouhlé, asi 5 mm široké, na bázi krátce srostlé, korunní lístky chybí. Tyčinky velmi četné, nitky dlouhé 4–5 mm, prašníky okrouhlé. Semeník elipsoidní, blizna široká jako semeník, přetrvávající. Kvete po celý rok. Plody jsou kulovité masité bobule s drobnými semeny, ve zralosti bílé, 0,5 cm v průměru, oblíbené ptactvem.
Aphloia theiformisAphloia theiformis
Aphloia theiformis
Využití: Listy obsahují velké množství saponinů a xanthonů, množství účinných látek může dosáhnout až 12 % sušiny. Mezi xanthony je vysoký podíl mangiferinu, který se používá v kosmetice do přípravků proti stárnutí pleti. Odvar z listů se používá i v lidovém léčitelství – proti bolestem, k léčení horečky, zánětů, malárie, mladé listy na hematurii, staré listy na revmatismus, extrakt z kůry jako dávidlo. Na Madagaskaru se z listů připravuje osvěžující čaj. Dřevo se používá na stavby, pro výrobu šindelů a jako palivové dříví. Plody jsou jedlé.
Aphloia theiformis
Aphloia theiformis
Fotografováno ve dnech 15. a 17. 11. 2010 (Réunion, Cirque de Mafate).