Syn.: Helodium nodiflorum (L.) Dumort., Helosciadium hybridum Mérat ex F. W. Schultz, Helosciadium intermedium Ten. ex Nyman, Helosciadium nodiflorum (L.) Koch, Helosciadium stoloniferum Nyman, Lavera nodiflora (L.) Raf., Meum nodiflorum (L.) Baill., Pimpinella nodiflora (L.) Stokes, Selinum nodiflorum (L.) E. H. L. Krause, Seseli nodiflorum (L.) Scop., Sison nodiflorum (L.) Brot., Sium intermedium Ten., Sium nodiflorum L., Sium radiatum Viv., Sium stoloniferum Guss., Tordylium cyrenaicum Spreng.
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Apium nodiflorum
Rozšíření: Dosti rozsáhlý areál má mediteránně-atlantický charakter. Zahrnuje Středozemí od Itálie po Portugalsko a od Maroka po Tunisko, také jižní část Balkánu a Blízký východ od Turecka až po Izrael. V západní Evropě je široce rozšířen až po Německo a Dánsko. Původní je zřejmě i na Azorech a Madeiře, zatímco autochtonnost na Kanárských ostrovech se zpochybňuje, nepůvodní je zřejmě i ve Skandinávii. Prokazatelně nepůvodní je v Austrálii a na Novém Zélandě.
Ekologie: Stanovištěm jsou luční prameniště, břehy potůčků a tůní; vystupuje do nadmořské výšky 1200 m.
Apium nodiflorum
Popis: Vytrvalá bylina, vytváří plazivé, v uzlinách kořenující duté lodyhy až 1 m dlouhé, které se konci zdvíhají. Listy jsou střídavé, zpeřené, s 1–6 jařmy, lístky jsou na vřeteni přisedlé, vejčité až kopinaté, 1,5–6(–10) cm dlouhé, pilovité nebo vroubkované, na bázi často asymetricky laločnaté. Složené okolíky vyrůstají v uzlinách proti listům, tvoří je 3–15 okolíčků na nestejně dlouhých stopkách 1–2 cm dlouhých; listeny obalu většinou chybí; květy jsou velmi krátce stopkaté; obalíček tvoří 4–7 čárkovitě kopinatých až vejčitých listenů; kalich je nezřetelný; korunní lístky jsou zelenavě bílé. Dvounažky jsou vejcovité, 2–2,5 mm dlouhé.
Poznámka: Od podobného miříku plazivého (Apium repens) se liší stopkami okolíků kratšími než je délka stopek okolíčků, a pravidelnou absencí obalu.
Apium nodiflorum
Apium nodiflorum
Apium nodiflorum
Fotografováno ve dnech 24. a 26. 8. 2018 (Španělsko, NP Picos de Europa, Los Lagos, Lago Ercina a Asturias, Santa Marina).