Syn.: Cynopaema androsaemifolium (L.) Lunell
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité
Apocynum androsaemifolium
Rozšíření: Rostlina s velkým areálem po celé Severní Americe od Aljašky po Newfoundland, na jih dosahuje až do Kalifornie a Texasu.
Ekologie: Roste ve světlých lesích a na otevřených travnatých místech, spíše v kontinentálnějším klimatu.
Apocynum androsaemifolium
Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, z něhož vyrůstají přímé vidličnatě větvené lodyhy vysoké 20–70 cm; lodyhy jsou často červeně naběhlé a při poranění mléčí. Listy jsou vstřícné, velmi krátce řapíkaté, vejčité až kopinaté, 3–8 cm dlouhé a 2–3,5(–4) cm široké, poněkud svěšené, na líci lysé, na rubu obvykle krátce chlupaté, na bázi někdy lehce srdčité, celokrajné, na vrcholu tupé a nasazenou špičkou. Květy tvoří vidlanovité květenství; květy jsou oboupohlavné, pětičetné; kalich je kratičce srostlý, s trojúhelníkovitými, 1,6–3,2 mm dlouhými cípy; koruna je zvonkovitá, 4–10 mm dlouhá, růžová nebo bílá s růžovými žilkami, cípy jsou vyhnuté ven; 5 tyčinek je bázemi přirostlých ke koruně, prašníky přirůstají k blizně; gyneceum tvoří 2 téměř volné plodolisty s polospodními semeníky. Plodem je dvojice šikmo rozestálých úzce válcovitých, 5–12 cm dlouhých měchýřků; semen je mnoho, s věnečkem dlouhých hedvábných chlupů.
Poznámka: Rostlina obsahuje jedovaté alkaloidy; z rostlin se připravoval extrakt na trávení psů (odtud také pochází původně řecké jméno rostliny). Alkaloidy cymarin a apocynin jsou významné srdeční stimulanty, využívá se rovněž jejich cytostatický účinek při léčbě některých nádorových onemocnění.
Apocynum androsaemifolium
Apocynum androsaemifolium
Apocynum androsaemifolium
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Valemount, Jackman Flats Provincial Park).