APONOGETON CRISPUS Thunb. – kalatka kadeřavá

Syn.: Aponogeton echinatus Roxb., Spathium crispum (Thunb.) Voigt, Spathium echinatum (Roxb.) Voigt
Česká jména: kalatka (Presl 1846)
Čeleď: Aponogetonaceae J. G. Agardh – kalatkovité

Aponogeton crispus

Rozšíření: Druh pochází z jižní Indie a Srí Lanky. Je pěstován po celém světě akvaristy ve vodních nádržích a akváriích.

Ekologie: Roste v mělkých rybnících a jiných vodních nádržích a řekách se stojatou či jen pomalu proudící vodou, v poměrně vysokých polohách od 1000 do 2300 m n. m. Kvete od září do března. Jde o samosprašný druh, semena mnohdy klíčí ještě v květním klasu, který vyčnívá nad vodu, vytvoří několik prvních lístků a poté teprve klesají ke dnu, kde zakoření. Rostlina je schopna přečkat až několik měsíců bez vody (zatahuje), čímž je zaručeno přežití období sucha, kdy mnohé menší vodní plochy či toky vysychají. Rostliny pěstované v akváriích potřebují po dvou letech minimálně dvouměsíční období odpočinku.

Aponogeton crispus

Popis: Rostlina kořenící na dně, s nápadným robustním oddenkem o rozměrech 5 × 2–3 cm. Vytváří dva typy listů: ponořené listy jsou velmi variabilní ve svém tvaru, mají až 45 cm dlouhý řapík, jsou čárkovité, úzce kopinaté až vejčitě kopinaté, až 50 cm dlouhé a 4,5 cm široké, s klínovitou až mělce srdčitou bází a tupou špičkou, s charakteristicky zvlněným okrajem, mohou být i daleko kratší. Paralelních hlavních žilek je 5, 7 či 9, jednotlivé plošky mezi žilkami druhého řádu jsou někdy nestejně zbarveny. Některé jsou blanitě průsvitné, některé světlejší, jiné tmavší. Plovoucí listy jsou kopinaté až vejčitě kopinaté, se zaokrouhlenou, zřídka mělce srdčitou bází a tupou špičkou. Jsou velmi variabilní ve velikosti, mohou dosáhnout maximálních rozměrů 20 × 5 cm. Květní stopky jsou dlouhé až 75 cm, celé květenství je přímé, nikdy neleží na hladině, na konci je charakteristicky zahnuté. Hustý všesměrný klas drobných růžových vonných květů může být až 17 cm dlouhý, 2 okvětní lístky s jednou centrální žilkou mají rozměry 2,25 × 1,75 mm, 6 tyčinek nese prašníky s nápadně křiklavě žlutým pylem. Semena jsou velká a jakmile se zbaví plovacího měchýřku, dopadnou na dno a ihned klíčí.

Využití: Jde o rostlinu velmi oblíbenou u akvaristů, patří mezi nejrozšířeněji pěstované druhy vodních rostlin pro akvária vůbec. Málokdy je ale pěstována jako botanický druh, většina komerčně prodávaných rostlin je prokřížena s A. undulatus, ačkoliv je distribuována pod jménem A. crispus.

Poznámka: Rod Aponogeton čítá asi 57 druhů.

Aponogeton crispusAponogeton crispus
Aponogeton crispus

Fotografováno v lednu 2015 (Srí Lanka, Kandy, královská botanická zahrada Peradeniya).