Syn.: Mesembryanthemum cordifolium L. f., Litocarpus cordifolius (L. f.) L. Bolus, Tetracoilanthus cordifolius (L. f.) Rappa et Camaronne
Čeleď: Aizoaceae Rudolphi – kosmatcovité
Aptenia cordifolia
Rozšíření: Pochází ze suchých oblastí východní části jižní Afriky, v subtropických oblastech se velmi snadno pěstuje jako dekorativní trvalka, v mnoha aridních oblastech světa často i zplaňuje. Druh proto najdeme ve Středozemí, na ostrovech v Makaronésii i na pobřeží v Kalifornii a Floridě.
Ekologie: Ve své jihoafrické domovině roste na skalních stěnách a pobřežních dunách. Kvete od jara do léta.
Popis: Polokeřík, bohatě větvený, kobercovitě rozložený. Lodyhy jsou plazivé, až 60 cm dlouhé, listy dužnaté, vstřícné, vejčité, na bázi srdčité, jemně papilnaté. Květy vyrůstají na vrcholu lodyhy nebo v úžlabí listů, dosahují až 15 mm v průměru, korunní lístky jsou čárkovité, purpurové. Plodem je tobolka.
Poznámka: V Mediteránu i Makaronésii je druhem poměrně častým, lze se s ním setkat v okolí lidských sídel i na pobřežních písčinách, kde se objevuje společně s dalšími jihoafrickými druhy čeledi kosmatcovitých, k nimž například patří také Carpobrotus acinaciformis, Carpobrotus edulis, Mesembryanthemum crystallinum, Ruschia caroli aj.
Aptenia cordifolia
Aptenia cordifolia
Aptenia cordifolia
Fotografováno v červenci 2005 (Portugalsko, Madeira, jižní pobřeží, předměstí Funchalu).