Syn.: Aquilegia arctica Loudon, Aquilegia californica Hartw., Aquilegia californica A. Gray, nom. illeg., Aquilegia canadensis Hook., Aquilegia columbiana Rydb., Aquilegia emarginata Eastw., Aquilegia formosa Hook. f., nom. illeg., Aquilegia hookeri Borbás, Aquilegia hypolasia Greene, Aquilegia pauciflora Greene, Aquilegia truncata Fisch. et C. A. Mey., Aquilegia wawawensis Payson
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Aquilegia formosa
Rozšíření: Severoamerický orlíček, známý z dosti velkého území od Aljašky po severní Mexiko, především v územích s oceaničtějším klimatem.
Ekologie: Roste na rozmanitých stanovištích, např. na mezických loukách, ve světlých lesích a na jejich okrajích, na pasekách i podél cest. Vystupuje od hladiny moře až do nadmořských výšek 2500 m.
Aquilegia formosa
Popis: Vytrvalá bylina, lodyhy jsou větvené, přímé, (15–)30–100 cm vysoké. Přízemní listy jsou dvakrát trojčetné, řapík je 1,5–9,5 cm dlouhý, lysé nebo jemně pýřité; lístky jsou obvejčité, 1,5–6,5 cm dlouhé, trojklané; lodyžní listy jsou menší, s kratšími řapíky. Květenství tvoří řídký hrozen nebo lata; květy jsou nicí, vnější (kališní) lístky jsou eliptické až kopinaté, 14–26 mm dlouhé a 4–9 mm široké, světle nebo tmavě červené; čepel vnitřních nektariových (korunních) lístků je podlouhlá, 3–6 mm dlouhá, žlutá a ostruha 13–21 mm dlouhá, červená, v polovině náhle zúžená a na konci háčkovitá; tyčinky jsou 12–17 mm dlouhé; gyneceum tvoří nesrostlé plodolisty se svrchním semeníkem. Měchýřků je 5, jsou přímé, 15–25 mm dlouhé, zobánkaté, chlupaté.
Využití: Velmi ozdobný druh orlíčku, občas pěstovaný jako okrasná trvalka.
Poznámka: Dosti variabilní druh, v jižní části areálu jsou vymezovány poněkud odlišné vnitrodruhové taxony lišící se velikostí květů a jejich částí a případně i přítomností žláznatých chlupů. Fotografované rostliny představují nominátní poddruh Aquilegia formosa subsp. formosa.
Aquilegia formosa
Aquilegia formosa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 9. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Vancouver Island, NP Pacific Rim, Ucluelet).