Syn.: Aquilegia buriatica Peschkova, Aquilegia canadensis Pall., Aquilegia elata Ledeb., Aquilegia flava Lam., Aquilegia hybrida Sims, Aquilegia lutea Lam.
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Aquilegia viridiflora
Rozšíření: Asijský druh s dosti velkým areálem ve střední a severní Číně, zasahuje i do Mongolska, do Ruska do Zabajkalí a Poamuří, ale také do Japonska. Je dosti proměnlivý a v areálu se rozlišuje více variet, z nich nominátní var. viridiflora má květní obaly žlutozelené, zatímco var. atropurpurea je má tmavě purpurové.
Ekologie: Provází vlhčí lesy, ale i travnaté svahy, nejčastěji roste podél potoků. Lokality leží v nadmořské výšce 200–2400 m.
Popis: Vytrvalá bylina vysoká 15–50 cm; lodyhy jsou chlupaté až hustě žláznaté, obvykle nahoře větvené. Přízemní listy bývají často jen 2, jsou 2krát trojčetné; řapík je až 18 cm dlouhý; lístky jsou na rubu olysalé až chlupaté, na líci lysé, postranní jsou šikmo obvejčité, prostřední je široce obvejčitý, 1–5 cm dlouhý a 1,5–4 cm široký, trojlaločný, s 2–3 tupými zoubky po stranách; lodyžní listy jsou četné. Květenství tvoří 3–7 stopkatých, nicích květů; květy jsou oboupohlavné, mají 2–7 cm v průměru; kališní lístky jsou podlouhlé až vejčité, 0,7–1,5 cm dlouhé; korunní lístky jsou přímé, asi tak velké jako kalich, s ostruhami 1,2–1,8 cm dlouhými; tyčinky jsou až 2 cm dlouhé; plodolisty jsou volné, v počtu 5, hustě žláznatě chlupaté. Z květu vzniká souplodí asi 1,5 cm dlouhých měchýřků.
Aquilegia viridiflora
Aquilegia viridifloraAquilegia viridiflora
Aquilegia viridiflora
Fotografoval Ladislav Hoskovec, dne 2. 6. 2012 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Botanická zahrada Chotobuz).