Syn.: Aquilegia silvestris Necker, Aquilegia cornuta Gilib., Aquilegia versicolor Salisb., Aquilegia vulgaris subsp. grandiflora Gaudin
Česká jména: orlíček (Hájek 1562), vorlíček (Huber 1596), orlíček obecný (Presl 1918, Presl 1846, Opiz 1852, Kubát 2002)
Slovenská jména: orlíček obecný (Reuss 1853), orlíček obyčajný (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Aquilegia vulgaris

Aquilegia vulgaris

Rozšíření: Evropa (kromě nejsevernějších oblastí), severní Afrika, druhotně i Makaronésie a Severní Amerika. U nás je rozšířen od nížin až do podhůří, v některých oblastech však zcela chybí, zároveň mnohde ustupuje.
Ekologie: Roste ve světlých lesích, na pasekách a loukách. Kvete od května do července.
Popis: Vytrvalá bylina s krátkým oddenkem a lodyhou přímou, chudě větvenou, roztroušeně chlupatou, jejíž výška dosahuje až 75 cm, většinou však bývá nižší. Přízemní listy jsou řapíkaté, dvakrát 3četné, lodyžní listy přisedlé, členěné až celistvé. Květ je nejčastěji modrý, nacházejí se však i exempláře bílé a růžové, které snad mohou místy signalizovat únik z kultury. Plody jsou měchýřky.
Ohrožení a ochrana: Orlíček obecný patří k ohroženým druhům naší květeny (C3). Na Slovensku je řazen k druhům málo dotčeným (LC).
Poznámka: Od počátku novověku se také pěstuje v kultuře, proto se objevuje mnoho kultivarů, které se odlišují barvou i tvarem květu, často také zplaňují. Rostlina je jedovatá.
Aquilegia vulgarisAquilegia vulgaris
Aquilegia vulgaris
Aquilegia vulgaris
Aquilegia vulgaris
Aquilegia vulgaris
Aquilegia vulgaris
Aquilegia vulgaris
Fotografováno v květnu 2003 (Hostýnské vrchy a Brno) a v květnu a červnu 2017 (Polabí, kultura a zplanělé exempláře).