Syn.: Arabidium alpinum (L.) Fourr., Arabis crispata Willd.
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Arabis alpina
Rozšíření: Arktické oblasti Evropy a severovýchodu Severní Ameriky, Grónsko, Island, také západní Sibiř a patrně i ruský Dálný východ, Keňa a Etiopie. V jižněji položených oblastech Evropy jen v horských oblastech, v Alpách, Francouzském středohoří, Pyrenejích, Apeninách, Dinaridech, Karpatech, Sudetech. Ještě jižněji (od ostrovů Makaronésie a severozápadní Afriky přes jižní Balkán po Malou Asii a severní Írán) se vyskytuje v poddruhu A. a. subsp. caucasica, někdy bývá tento taxon klasifikován jako zcela samostatný druh.
U nás se s oblibou pěstuje jako skalnička, občas zplaňuje (např. Velké Meziříčí, Mikulov). Na Slovensku roste v Karpatech.
Ekologie: Roste v tundře nebo na vápencových sutích, kolem horských pramenišť, v pásmu od hor až do alpínského stupně (až do výšky 3200 m n. m.). Kvete od června do srpna.
Arabis alpina
Popis: Vytrvalá bylina, řídce chlupatá, (5–)10–40 cm vysoká, lodyha vystoupavá až přímá, listy v přízemní růžici, řapíkaté, obvejčité až kopisťovité, zubaté, lodyžní vejčité až okrouhlé, srdčitou bází přisedlé. Květy v hroznu, kališní lístky 3–5 mm dlouhé, korunní lístky 6–10 mm dlouhé, bílé. Plodem je šešule 20–40 mm dlouhá.
Využití: Pěstuje se v zahradách jako dekorativní trvalka, vysazuje se s oblibou na skalkách.
Arabis alpina
Arabis alpinaArabis alpina
Arabis alpina
Fotografováno dne 18. 6. 2005 (Itálie, Dolomity, Tre Cime).