ARABIS HIRSUTA (L.) Scop. – huseník chlupatý / arábka chlpatá

Syn.: Arabis contracta subsp. hirsuta (L.) Čelak., nom. illeg., Erysimum hirsutum (L.) Kuntze, Turritis hirsuta L.
Česká jména: huseník chlupatý (Domin-Podpěra 1928, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: arábka chlpatá (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité

Arabis hirsuta

Rozšíření: Značně proměnlivý druh zabírající rozsáhlý areál na severní polokouli, v jeho jednotlivých částech je rozlišována řada infraspecifických taxonů na úrovni variet či poddruhů. Druh roste v celé Evropě kromě Islandu, na východ přes asijskou část Turecka, kavkazské země, Írán a Irák na Sibiř a dále až na ruský Dálný východ (Amurský, Chabarovský, Magadanský a Primorský kraj), v Číně v provinciích Anhui, Gansu, Hebei, Heilongjiang, Hubei, Hunan, Jilin, Liaoning, Nei Monggol, Ningxia, Qinghai, Shaanxi, Shandong, Shanxi, Sichuan, Xinjiang, Yunnan, také v Tibetu, Koreji a Japonsku. V Severní Americe se objevuje ve třech varietách skoro po celém území USA (výjimku tvoří Atlantská nížina) i v Kanadě.
V Česku roztroušeně až hojně v termofytiku a mezofytiku. V některých oblastech mezofytika, zejména v jižních a jihozápadních Čechách a nejsevernějších oblastech Čech, velmi vzácně nebo zcela chybí. V oreofytiku vzácně a převážně jen zavlečený.

Ekologie: Travinná společenstva, skalní stepi, lesní lemy a světliny, křovinaté stráně, pastviny, sušší i vlhké louky, dosti často i v trávnících v blízkosti sídel i komunikací na bázemi bohatých, vápnitých i kyselých půdách. Kvete v květnu a červnu.

Arabis hirsuta

Popis: Dvouleté až krátce vytrvalé byliny, často s více lodyhami. Lodyhy 10–80(–110) cm vysoké, obvykle nevětvené, po celé délce nebo jen v dolní a střední části s dlouhými jednoduchými a dlouze stopkatými dvouramennými chlupy, někdy s ojedinělými přitisklými dvouramennými chlupy, tmavě zelené, na bázi často fialově naběhlé. Lodyžní listy obvykle kratší než internodia, středně hustě až řídce postavené, od báze k vrcholu se zkracující. Střední lodyžní listy špičaté až tupě špičaté, ostře zubaté nebo vzácně celokrajné, většinou srdčitou bází přisedlé, s oušky od lodyhy odstálými. Přízemní a dolní lodyžní listy převážně s dlouze stopkatými dvouramennými chlupy. Květenství středně husté, korunní lístky podlouhle klínovité. Plodenství nevětvené, dosti řídké, šešule většinou mírně zahnuté, od vřetene plodenství odstávající, vzájemně ne zcela rovnoběžné, 20–40 mm dlouhé, 0,8–1,1 mm široké, chlopně šešulí s výraznou střední žilkou dosahující většinou k vrcholu chlopně. Semena s úzkým křídlatým lemem.

Arabis hirsutaArabis hirsuta
Arabis hirsutaArabis hirsuta
Arabis hirsuta

Fotografováno dne 12. 5. 2012 (Česko, Praha).