Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Arachis pintoi
Rozšíření: Pochází z Jižní Ameriky, byl popsán z Brazílie ze státu Bahia. V současné době se pěstuje i v dalších zemích, především latinskoamerických, ale také v Austrálii; občas zplaňuje.
Ekologie: Pastviny a pole, provází také ruderální stanoviště.
Arachis pintoi
Popis: Vytrvalá bylina s podzemními plazivými oddenky, tvoří často husté rozsáhlé porosty; lodyhy křivolaké, plazivé, kořenující, pokryté měkkými osténky. Listy jsou střídavé, sudozpeřené, s 2 jařmy; řapík až 7 cm dlouhý; lístky jsou obvejčité až obkopinaté, až 4 cm dlouhé a 2 cm široké, na konci osinkatě zašpičatělé. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí horních lodyžních listů na stopkách až 10 cm dlouhých, jsou 1,5–2,5 cm dlouhé; kalich je trubkovitý; koruna je sytě žlutá, pavéza je největší, člunek je silně zakřivený. Odkvetlé květy se zavrtávají pod zem; plody (lusky) jsou asi 1 cm dlouhé, dozrávají pod zemí, ale tvoří se jen vzácně.
Poznámka: Jako vytrvalá, rychle rostoucí rostlina s dobrou nutriční hodnotou patří mezi nadějné tropické pícniny. Snáší i spásání hovězím dobytkem. V posledních letech bylo vyšlechtěno i několik kultivarů.
Arachis pintoi
Arachis pintoi
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 19. 2. 2009 (Kostarika, distr. Ciudad Quesada: Boca San Carlos).