Syn.: Aerides arachnites Sw., Aerides matutina Willd., Arachnanthe flos-aeris (L.) J. J. Sm., Arachnanthe moschifera (Blume) Blume, Arachnis moschifera Blume, Epidendrum aerosanthum St.-Lag., Epidendrum flos-aeris L., Limodorum flos-aeris (L.) Sw., Renanthera arachnites (Sw.) Lindl., Renanthera flos-aeris (L.) Rchb. f., Renanthera moschifera (Blume) Knuth
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Arachnis flos-aeris
Rozšíření: Západomalesijský druh, vyskytuje se v kontinentální Malajsii, na Sumatře, Borneu a Jávě. Někdy je uváděn i z Filipín, nelze vyloučit, že mohl být zavlečen i do některých dalších tropických oblastí světa.
Ekologie: Roste terestricky nebo epifyticky v tropických deštných lesích.
Arachnis flos-aeris
Popis: Vytrvalá bylina se stonkem až 400 cm dlouhým, tenkým, řídce olistěným. Listy jsou eliptické, až 14 cm dlouhé a 4 cm široké. Květenství je vystoupavé, až 150 cm dlouhé; květy jsou až 9 cm velké, vonné, okvětní lístky jsou úzce obkopinaté, srpovitě zahnuté, zelenožluté, skvrnky jsou červenohnědé, na bázi pysku s bradovitou ostruhou. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Všechny orchideje – tedy i tento druh – podléhají ochraně mezinárodní obchodní úmluvy CITES.
Využití: Jedná se o značně dekorativní druh, v tropických oblastech bývá vysazován v zahradách, pěstuje se k řezu. Nezřídka bývá zaměňován za hybridní druh Arachnis ×maingayi (Arachnis flos-aeris × Arachnis hookeriana), který by však měl mít květy o něco menší, v základu bílé, s výraznými tmavě růžovými skvrnkami, jeho pysk je navíc karmínově pruhovaný.
Poznámka: V současnosti rod Arachnis zahrnuje asi 12 druhů, vyskytují se v jižní a jihovýchodní Asii, v pásu od Himálaje až po Novou Guineu.
Arachnis flos-aeris
Arachnis flos-aeris
Fotografoval Mário Duchoň, dne 6. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, okolí Bukittinggi).