Syn.: Columbea bidwillii (Hook.) Carrière, Marywildea bidwillii (Hook.) A. V. Bobrov et Melikyan
Česká jména: blahočet (Presl 1846), araukárie (Valíček 1989), blahočet (Mareček 1994)
Čeleď: Araucariaceae Henket et W. Hochstetter – blahočetovité
Araucaria bidwillii
Rozšíření: Původním je tento druh na východě australského Queenslandu, vyskytuje se ve dvou dosti izolovaných a zároveň nevelkých arelách, jedna se nalézá na severu (u Mount Molloy) a druhá na jihu Queenslandu (u Gympie). Vysazuje se jako okrasná dřevina i v jiných klimaticky vhodných oblastech světa.
Ekologie: Roste v horských deštných lesích, na hlubokých půdách, v nadmořské výšce od 500 do 1200 m.
Araucaria bidwillii
Popis: Stálezelený strom až 50 m vysoký, s kmenem až 150 cm v průměru. Borka je hnědá, tlustá, odlupující se, koruna je pyramidální až kopulovitá, větve víceméně horizontálně odstálé jsou uspořádány v přeslenech po 10–15. Listy jsou střídavé, kopinaté až jehlicovité, 1–5 cm dlouhé a 0,3–1 cm široké, tuhé, lesklé, tmavě zelené, juvenilní jsou uspořádané ve dvou řadách, starší kolem větve radiálně odstálé. Samčí šištice jsou válcovité, přisedlé, 6–11 cm dlouhé, 10–15 mm široké, samičí terminální na krátkých postranních větvích, vejcovité, 20–30 cm dlouhé, 15–20 cm široké, až 10 kg těžké. Semena jsou vejcovitá, 20–25 mm dlouhá a 15–20 mm široká.
Využití: V minulosti byly tyto stromy těženy pro dřevo, semena jsou jedlá. Dnes je většina zbývajících porostů chráněna v národních parcích a rezervacích. Objevuje se v kultuře jako dekorativní dřevina i mimo Austrálii.
Poznámka: Čeleď Araucariaceae je velmi stará, její původ sahá pravděpodobně až do permu. Dříve byla zastoupena téměř po celém světě, dnes těžiště jejího areálu leží na Nové Kaledonii, ve východní Austrálii, Papui, dvěma druhy zasahuje i do Jižní Ameriky.
Araucaria bidwillii
Araucaria bidwilliiAraucaria bidwillii
Araucaria bidwillii
Araucaria bidwillii
Araucaria bidwillii
Araucaria bidwillii
Fotografovaly Pavlína Zahradníková, v lednu 2009 (Austrálie, Queensland, Bunya Mountains National Park), a Věra Svobodová, dne 5. 5. 2016 (Nepál, Káthmándú, Pašupatináth).