Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité; Asclepiadaceae R. Br. – klejichovité
Araujia sericifera
Rozšíření: Druh je původní v Jižní Americe – jižní Brazílie, severní a pampská Argentina, Paraguay, Uruguay. Zavlečen je do jižní Evropy, jižní Afriky, do Austrálie a na Nový Zéland, do Severní Ameriky nebo na Azorské ostrovy. V mnoha oblastech je považován za nebezpečný invazivní plevel.
Ekologie: Roste na ruderálních stanovištích, místy tvoří rozsáhlé porosty. Porůstá ploty nebo keře a stromy, které během dvou až tří let dokáže zcela porůst a připravit o přísun světla, vody i živin. Ve své domovině roste od mořského pobřeží do 1300 m n. m. V oblastech, kde je původní, kvete přibližně od prosince do května, v Evropě v letních měsících.
Popis: Vytrvalá, rychle rostoucí, popínavá rostlina s až 12 m dlouhými, tuhými lodyhami. Při poranění roní mléčný, lepkavý latex. Mladé rostliny jsou hustě porostlé krátkými chlupy. Listy vstřícné, řapíkaté, kožovité, tmavozelené, čepel 5–12 cm dlouhá, značně proměnlivá, trojúhelníkovitá, často se srdčitou bází. Květenství hroznovité nebo latovité. Květy pětičetné, kalich s širokými, podélně i příčně prohnutými, mírně odstálými cípy. Koruna zvonkovitá, bílá, s často nevýraznou růžovou nebo fialovou kresbou, 20–25 mm v průměru. Plodem je měchýřek hruškovitého tvaru, v průměru měřící kolem 7 cm a až 10 cm dlouhý.
Araujia sericiferaAraujia sericifera
Araujia sericiferaAraujia sericifera
Araujia sericifera
Fotografováno dne 21. 8. 2009 (Španělsko, Llançà, kraj cesty).