Syn.: Arbutus cassinifolia Steud., Arbutus crispa Hoffmanns., Arbutus croomii auct., Arbutus integrifolia Sims, Arbutus intermedia Heldr. ex Nyman, Arbutus laurifolia L. f., Arbutus microphylla auct., Arbutus nothocomaros Heldr. ex Nyman, Arbutus pavarii Pamp., Arbutus procumbens Kluk ex Besser, Arbutus salicifolia (Lodd.) Cels ex Hoffmanns., Arbutus serratifolia Salisb., Arbutus turbinata Pers. ex Rchb., Arbutus vulgaris Bubani
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité

Arbutus unedo

Rozšíření: Ve Středozemí od Libanonu a asijské části Turecka až po Španělsko a Portugalsko, na jižním pobřeží od Tuniska po Maroko. Podél Biskajského zálivu zasahuje až do západní Francie a roste i v jihozápadním Irsku. Zavlečen i na Kanárské ostrovy.

Ekologie: Křoviny a okraje lesů, často v porostech macchií a garrigue, na mělkých vysýchavých půdách. Pokles teploty pod bod mrazu snáší jen krátkodobě. Ve větší části areálu roste v prostředí mírných vlhkých zim a velmi suchého léta, ale na pobřeží Atlantského oceánu roste i v územích s deštivým létem, ale se zimami, během nichž prakticky nemrzne.

Arbutus unedo

Popis: Stálezelený keř nebo stromek dosahující výšky 1–8(–15) m, s červenohnědou borkou; kmen může mít průměr až 80 cm. Listy jsou střídavé, řapíkaté, obkopinaté, 5–12 cm dlouhé a 2–3 cm široké, kožovité, zelené až tmavozelené, lesklé, na bázi zpravidla klínovité, jemně pilovité, na vrcholu tupě špičaté až zašpičatělé. Oboupohlavné pětičetné stopkaté květy tvoří hroznovitá až latovitá nicí terminální květenství; kališní lístky jsou velmi drobné, jen 1,5 mm dlouhé; koruna je baňkovitá, 6–10 mm dlouhá, bílá nebo žlutavá, řidčeji narůžovělá, s krátkými zelenavými cípy; 10 tyčinek tvoří 2 kruhy, prašníky mají žluté růžkovité výrustky; gyneceum srůstá z 5 plodolistů a tvoří svrchní semeník. Plody jsou ježaté bobule s dosti tuhou dužninou, za zralosti 1–2 cm v průměru, nabývají až červené barvy.

Využití: Plody lze použít na přímý konzum, ale nejsou příliš chutné, je možné je zpracovávat na džemy nebo z nich destilovat pálenku (portugalská medronho). Dřevo je velmi tvrdé, husté a hodí se k řezbářství. Oblíbená okrasná dřevina, množí se i kultivar s červenými květy.

Arbutus unedoArbutus unedo
Arbutus unedo
Arbutus unedo
Arbutus unedo

Fotografovaly Alena Vydrová, ve dnech 8. 9. 2005 (Chorvatsko, ostrov Šolta, Maslinica) a 17. 9. 2010 (Francie, Provence, Gigaro); Naďa Gutzerová, dne 4. 10. 2011 (Chorvatsko, Šolta, Stomorska) a 3. 10. 2012 (Šolta, Donja Krušice).