ARCEUTHOBIUM DIVARICATUM Engelm.

Syn.: Arceuthobium campylopodum var. divaricatum (Engelm.) Jeps., Arceuthobium campylopodum f. divaricatum (Engelm.) L. S. Gill, Razoumofskya divarcata (Engelm.) Coville
Čeleď: Loranthaceae Juss. – ochmetovité; Santalaceae R. Br. – santálovité
Arceuthobium divaricatum
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se na jihozápadě USA (od jižní Kalifornie po západní Texas, včetně Nevady, Utahu, Nového Mexika a Colorada) a v severním Mexiku (Baja California); na stejném území jako hostitelské borovice Pinus monophylla, Pinus edulis a Pinus quadrifolia.
Ekologie: Epifytický endoparazit borovic, objevuje se především v řídkých lesích s převahou borovice a jalovce, v nadmořských výškách od 1400 do 2400 m. Arceuthobium divaricatum získává většinu výživy z pletiv hostitele, kromě vody i minerální látky a sacharidy. Má sice chlorofyl a i chlorofyl b, ale v koncentraci umožňující získat pouze zlomek potřebného množství sacharidů. V lesních ekosystémech Severní Ameriky jsou druhy rodu Arceuthobium považovány za vážný problém, infekce může vést k omezení růstu stromů, snižuje kvalitu dřeva a zvyšuje citlivost hostitelského stromu na další patogeny nebo napadení hmyzem.
Arceuthobium divaricatum
Popis: Dvoudomá křovitá parazitická rostlina, dorůstající výšky až 25 cm. Z větší části roste uvnitř větví hostitele; vegetativní části se skládají z primárních a sekundárních haustorií napojených na dřevo i lýko. Dužnaté větvené květonosné stonky vyrůstající nad kůru hostitelských větví jsou 7–12 cm dlouhé a mají na bázi průměr 2–4 mm, jsou olivově zelené až hnědé. Listy jsou redukovány na šupiny. Květenství jsou úžlabní klasy, květy krátce stopkaté; samčí květy mají 2,5 mm v průměru, jsou (2–)3–4(–5)četné, každý nese přisedlý kruhový prašník. Samičí květy jsou 2četné, mají jeden pestík s okrouhlou bliznou. Plody jsou jednosemenné bobule 4 mm dlouhé a 2,5 mm široké, na zakřivených stopkách, dvoubarevné – zelené, s horní částí okrovou; ve zralosti explozivně pukají a vystřelují semena obalená lepkavou dužninou s obsahem viscinu do vzdálenosti až 15 m, kde se mohou zachytit na dalších hostitelských rostlinách; nejsnáze se tak infikují mladé rostliny v podrostu. Plody také konzumují ptáci, a mohou tak roznášet semena na větší vzdálenosti.
Arceuthobium divaricatum
Arceuthobium divaricatum
Arceuthobium divaricatum
Arceuthobium divaricatum
Arceuthobium divaricatum
Fotografováno dne 26. 8. 2014 (USA, Arizona, Grand Canyon).