Syn.: Epacris traversii (Hook. f.) F. Muell.
Čeleď: Epacridaceae R. Br. – postrmincovité; Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Archeria traversii
Rozšíření: Endemit Nového Zélandu, vyskytuje se na Jižním ostrově, především v jeho západní části, objevuje se i na Stewartově ostrově.
Ekologie: Roste v nížinných, podhorských i horských lesích, v totarových lesích, společně například s druhy Libocedrus bidwillii, Metrosideros umbellata, Olearia colensoi aj. Kvete od prosince do února.
Archeria traversii
Popis: Keř dosahující výšky až okolo 5 m, s větvemi vystoupavými a borkou tmavě hnědou. Listy jsou střídavé, vstřícné či jakoby nahloučené ve zdánlivých přeslenech, jsou skoro přisedlé, kopinaté, 7–12 mm dlouhé a 1,5–3 mm široké, na okraji brvité, jinak celokrajné, na vrcholu špičaté, kožovité. Květenství je terminální, hroznovité, 10–25 mm dlouhé, 8–16květé; listeny jsou podlouhlé, opadavé; květy jsou 4–5 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, kališní cípy jsou skoro od báze volné, podlouhlé, brvité, tupé; koruna je bělavá až načervenalá, odstálá. Plodem je tobolka dosahující až 2,5 mm v průměru.
Poznámka: Rod Archeria zahrnuje v současnosti šest druhů, čtyři z nich se vyskytují na Tasmánii (přičemž jeden zasahuje i do jihovýchodní Austrálie), dva jsou endemity Nového Zélandu (Archeria racemosa se vyskytuje na Severním ostrově). Rod byl pojmenován po tasmánském architektovi i přírodovědci Williamu Archerovi (1820–74), druhové jméno odkazuje zase na Williama Traverse (1819–1903), novozélandského přírodovědce a politika.
Archeria traversii
Archeria traversiiArcheria traversii
Archeria traversii
Fotografoval Mário Duchoň, dne 25. 12. 2016 (Nový Zéland, South Island, Mount Aspiring National Park, West Matukituki Valley).