Syn.: Ptychosperma alexandrae F. Muell.
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité
Archontophoenix alexandrae
Rozšíření: Druh severovýchodní Austrálie, vyskytuje se v severovýchodním Queenslandu. V tropických a subtropických oblastech se objevuje v kultuře, ve vhodných podmínkách může i zplaňovat (Havajské ostrovy). Celý rod zahrnuje asi 6 druhů, všechny se vyskytují ve východní části Austrálie.
Ekologie: Roste na mokrých, bažinatých stanovištích, podél sezónně tekoucích vodních toků, v tropických deštných lesích, v liánových, kajeputových a blahovičníkových lesích, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000 m.
Archontophoenix alexandrae
Popis: Jednokmenná palma až 30 m vysoká, jednodomá. Kmen je štíhlý, válcovitý, kroužkovaný jizvami po starých listech, zelený až světle šedý, nejširší u báze. Listy vyrůstají na vrcholu kmene po 10–12, jejich listové pochvy jsou 100(–130) cm dlouhé, na kmeni nevytrvávají, řapíky jsou až 38 cm dlouhé, listy až 4,5 m dlouhé, zpeřené na úzké, čárkovité úkrojky, které jsou až 75 cm dlouhé a jen 3–5 cm široké, na líci tmavě zelené, na rubu stříbřitě šedé. Květenství tvoří boční, 50–100 cm dlouhá a 40–50 cm široká lata, květy jsou jednopohlavné, vyrůstají obvykle po 3, postranní jsou samčí, střední samičí, 3četné, bílé až krémově bělavé, tyčinek je 9–16. Plodem je vejcovitá, 8–14 mm dlouhá a 6–11 mm široká peckovice.
Využití: Jedná se o velmi dekorativní a poměrně rychle rostoucí druh palmy, s oblibou je vysazován v zahradách a parcích.
Archontophoenix alexandraeArchontophoenix alexandrae
Archontophoenix alexandrae
Archontophoenix alexandrae
Archontophoenix alexandrae
Archontophoenix alexandrae
Fotografoval Dave Kimble (Austrálie, Queensland, Hull River – Dave Kimble’s Rainforest Photo Catalogue).