Syn.: Chrysanthemum arcticum L., Dendranthema arcticum (L.) Tzvelev, Leucanthemum arcticum (L.) DC.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Arctanthemum arcticum
Rozšíření: Amfiberingiánský druh s areálem přesahujícím až do východní Kanady – Japonsko, ruský Dálný východ a subarktická Severní Amerika; od ostrova Hokkaidó a severního Honšú přes ruské Přímoří, Sachalin, Kurily, Magadan a Kamčatku až po Aljašku, Yukon, Northwest Territory, severní Ontario a severozápadní Quebec. Rod je monotypický, jsou rozlišovány dva poddruhy, kromě nominátního je to ještě A. a. subsp. polare.
Ekologie: Roste na pobřežních, mokrých, brakických stanovištích, na štěrku nebo skalách, v pobřežní tundře, rovněž na pobřežních dunách a slaniskách, v pásmu od mořského pobřeží jen do nadmořské výšky okolo 10 m.
Arctanthemum arcticum
Popis: Vytrvalá bylina s podzemním či nadzemním oddenkem. Lodyha je přímá, obvykle jednoduchá, někdy větvená, lysá nebo pod úborem až vlnatě chlupatá. Listy jsou řapíkaté, dužnaté, někdy sivozelené, přízemní a spodní lodyžní listy jsou vějířovité až klínovité nebo kopisťovité, 6–50 mm dlouhé a 4–35 mm široké, 3–7laločnaté, s vrcholy tupými, okraji podvinutými, lysé až řídce chlupaté nebo olysalé, horní lodyžní listy jsou čárkovité, 4–35 × 1–28(–40) mm, celokrajné nebo zubaté, špičaté nebo tupé. Úbory vyrůstají většinou jednotlivě, jsou stopkaté, někdy až se 4 listeny, které jsou čárkovité až úzce kopinaté, 6–19 mm dlouhé. Zákrovy jsou miskovité až polokulovité, zákrovní listeny ve 3(–4) řadách, kopinaté, na okraji a vrcholech blanité; jazykovitých květů je (9–)14–25(–30), liguly jsou 8–12 mm dlouhé, bílé; trubkovitých květů 140–360, jsou (1,1–)1,4–2 mm dlouhé, žluté. Plody jsou nažky, 1,5–2,5 mm dlouhé, bez chmýru.
Arctanthemum arcticum
Arctanthemum arcticum
Arctanthemum arcticumArctanthemum arcticum
Arctanthemum arcticum
Arctanthemum arcticum
Arctanthemum arcticum
Arctanthemum arcticum
Fotografováno dne 12. 8. 2009 (Rusko, Kamčatka, skály při ústí řeky Chalaktyrky).