ARCTIUM MINUS (Hill) Bernh. – lopuch menší / lopúch menší

Syn.: Arcion minus Bubani, Bardana minor Hill, Lappa minor Hill
Česká jména: lopuch menší (Kubát 2002)
Slovenská jména: lopúch menší (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Arctium minus

Rozšíření: Původní je v Evropě (od Irska a Portugalska po Ural) a západní a střední Asii (až po severní Írán a snad i Afghánistán). Druhotně se vyskytuje také na Azorských ostrovech, v Severní Americe (zde uhýbá snad jen nejchladnějším a nejteplejším oblastem, např. Aljašce, arktickým ostrovům, severní Kanadě, jižní Kalifornii a Atlantské nížině), na jihu Jižní Ameriky (od jihu Brazílie až po severní Patagonii), v jihovýchodní Austrálii a Tasmánii, také na Novém Zélandu. Jeho šíření může být až invazivní.

Ekologie: Roste podél cest, na náspech a rumištích, v křovinách, lesních lemech. Má rád dusíkaté půdy, vlhčí, hlinité. Kvete od července do září.

Arctium minus

Popis: Dvouletá až víceletá bylina. Lodyha je přímá, větvená, rýhovaná, řídce vlnatě chlupatá, 50–100 cm vysoká, v horní části obvykle načervenalá. Listy s dutými řapíky, srdčitě vejčité, na líci pýřité, na rubu tence sivě plstnaté. Úbory jsou v hroznovitém květenství, přisedlé nebo stopkaté, do 20 mm a mají průměr 10–25 mm. Zákrovy jsou kulovité, roztroušeně plstnaté, zelené nebo červenofialové, listeny v zákrovu jehlicovitě špičaté a háčkovité, vnitřní kratší než květy. Trubkovité květy jsou purpurové, zřídka bílé. Plodem je hnědá nažka.

Poznámka: Jeho rodové jméno, stejně jako například jméno Arktidy, mají společný slovní základ – řecké slovo arktos označuje medvěda. Plstnaté úbory některých druhů tohoto rodu trochu připomínají medvědí kožich. Samotné české jméno „lopuch“ je zřejmě obecně slovanské, Preslem posvěcené, snad souvisí s latinským slovem lappa, lapathus, což by snad mohla být bylina podobná šťovíku, anebo dokonce s keltským lap – ruka. Plody se totiž „chytí (lapnou)“ na šatech nebo srsti.

Arctium minusArctium minus
Arctium minus

Fotografováno dne 17. 7. 2012 (Česko, Brno).