Syn.: Arbutus uva-ursi L., Arbutus ursina Krause, Uva-ursi uva-ursi (L.) Cockrell ex Daniels, Mairania uva-ursi (L.) Desv.
Česká jména: tolokněnka nedvědice (Presl 1819), medvědice obecná (Presl 1846, Opiz 1852), medvědice lékařská (Sloboda 1852), medvědice lékařská, tolokněnka (Čelakovský 1879), medvědice lékařská (Polívka 1912), medvědice léčivá (Dostál 1950), medvědice lékařská (Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: tolokňanka lekářská (Reuss 1853), medvedica lekárska (Dostál 1950, Futák 1982, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Arctostaphylos uva-ursi
Rozšíření: Domácí v Evropě, v jižních oblastech kontinentu se objevuje jen v izolovaných arelách, východně zasahuje přes Kavkaz, Ural a Sibiř až na Dálný východ, vyskytuje se i v Severní Americe a jihozápadním Grónsku. U nás roste vzácně jen v Čechách (střední Povltaví, Džbán, České středohoří, Dokesko), na Slovensku je poněkud častější, především v horských oblastech.
Ekologie: Roste ve skalnatých borech a na bezlesých skalách, u nás v pásmu od pahorkatin do podhůří, v Alpách zasahuje až do výšky 2780 m n. m. Jedná se o glaciální relikt.
Arctostaphylos uva-ursi
Popis: Vždyzelený poléhavý keřík, 10–25 cm vysoký, větve plazivé, na koncích vystoupavé, 30–90 cm dlouhé, listy střídavé, krátce řapíkaté, obvejčité, kožovité, oboustranně výrazně žilnaté. Květenství je chudý 3–7květý převislý hrozen, kališní lístky vejčitě kopinaté, koruna s nazpět ohrnutými cípy, bílá nebo růžová. Plodem je kulovitá peckovice.
Využití: Medvědice je dobře známou léčivou rostlinou, vzhledem ke své vzácnosti je však možno sbírat jen rostliny pěstované v kultuře.
Ohrožení a ochrana: Patří k silně ohroženým druhům naší květeny (C2r), ve stejné kategorii je chráněna i zákonem (§2). K potencionálně ohroženým (NT) a chráněným druhům patří i na Slovensku, v Německu a Švýcarsku.
Arctostaphylos uva-ursiArctostaphylos uva-ursi
Arctostaphylos uva-ursi
Fotografováno dne 19. 6. 2004 (Rakousko, Raxalpe).