Syn.: Alloiozonium arctotideum Kunze, Arctotheca calendulacea (L.) K. Lewin, Arctotheca calendulaceum Lewin, Arctotis calendula L., Arctotis calendulacea L., Arctotis hypochondriaca Willd., Arctotis speciosa Salisb., Arctotis superba L., Arctotis tristis L., Cryptostemma calendula (L.) Druce, Cryptostemma calendulaceum (L.) R. Br., Cryptostemma runcinatum R. Br., Cryptostemma triste (L.) Domin
Česká jména: oruňka měsíčkovitá (Kubát 2002)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Arctotheca calendula
Rozšíření: Druh původně pochází z jižní Afriky – je široce rozšířen v Jihoafrické republice a zasahuje i do Lesotha. Byl zavlečen a zplaněl v západní části Středozemí (od Portugalska do Itálie a od Maroka po Tunisko), kde je místy dosti hojný, také v Řecku; dále hojně v jihozápadní i jihovýchodní Austrálii, na Novém Zélandě, v Chile a v Kalifornii. Přechodný výskyt byl zaznamenán i v dalších zemích, jedenkrát i v ČR, a to v Brně, kam byl zavlečen zřejmě s vlnou.
Ekologie: Typický druh nezapojené vegetace na pastvinách, v trávnících a na člověkem narušovaných místech, zejména podél pobřeží, ale vystupuje až do nadmořské výšky 1300 m.
Arctotheca calendula
Popis: Jednoletá nebo vytrvalá bylina, dorůstá výšky 25–40 cm; déle žijící jedinci vytvářejí podzemní výběžky. Listy tvoří většinou přízemní růžici, jsou lyrovité nebo kracovité, v obrysu obvejčité, (2–)5–20(–30) cm dlouhé a (1–)2–5(–7) cm široké, na líci řídce brvité až pavučinaté, na rubu bíle plstnaté, často s příměsí žlázek. Úbory jsou jednotlivé, dlouze stopkaté, 4–7 cm v průměru; zákrov je polokulovitý, 3–6řadý, vnější zákrovní listeny jsou ven vyhnuté, hrotité, bělovlnaté, vnitřní jsou přitisklé, blanitě lemované, lysé, lůžko úboru postrádá plevky; jazykovitých květů bývá 11–17(–25), jsou sterilní, žluté, na bázi často s krátkou tmavou partií, ke konci někdy zřetelně světlejší, na rubu většinou se zeleným nebo nachovým proužkem, trubkovité květy jsou oboupohlavné, na bázi žluté, na vrcholu obvykle tmavé, s 5 cípy. Nažky jsou obvejcovité, s 3–5 žebry, hustě chlupaté; chmýr tvoří jedna řada neopadavých krátkých šupinek.
Arctotheca calendula
Arctotheca calendula
Arctotheca calendula
Arctotheca calendula
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Garden Route National Park, Wilderness).