Syn.: Ardisia crenulata Lodd., Ardisia crispa var. taquetii H. Lév., Ardisia densa Miq., Ardisia elegans Andrews, Ardisia glandulosa Blume, Ardisia konishii Hayata, Ardisia kusukusensis Hayata, Ardisia labordei H. Lév., Ardisia lentiginosa Ker Gawl., Ardisia linangensis C. M. Hu, Ardisia miaoliensis S. Y. Lu, Ardisia mouretii Pit., Bladhia crenata (Sims) H. Hara, Bladhia kusukusensis (Hayata) Nakai, Bladhia lentiginosa (Ker Gawl.) Nakai, Bladhia lindleyana (D. Dietr.) Nakai, Bladhia punctata (Lindl.) Nakai, Tinus densa (Miq.) Kuntze
Česká jména: klíman (Presl 1846)
Čeleď: Myrsinaceae R. Br.; Primulaceae Vent. – prvosenkovité
Ardisia crenata
Rozšíření: Původní areál zaujímá jihovýchodní Asii, kde roste od jihozápadní Indie po Malajsii, Filipíny, jižní Čínu a Japonsko. Zplaněle v řadě dalších tropických zemí, může mít i invazní charakter: na jihu USA, na Madagaskaru, Maskarénách a Seychelách, ale i v Austrálii a v Oceánii, např. na Havaji.
Ekologie: Roste ve vlhkých lesích v podmínkách tropického humidního klimatu, dobře snáší zastínění.
Ardisia crenata
Popis: Stálezelený keř vysoký 1–1,5(–3) m; oblé větve jsou pokryté drobnými červenavými žlázkami. Listy jsou střídavé, řapíkaté; řapík je 6–10 mm dlouhý; čepel je kopinatá až obkopinatá, 7–15 cm dlouhá a 2–4 cm široká, kožovitá, tmavozelená, na okraji lehce podvinutá, vroubkovaná nebo zvlněná, na vrcholu špičatá nebo zašpičatělá. Květenství je bohaté, zakončuje 2–3listé postranní větve; květy jsou drobné, mají 4–6 mm v průměru; kališní lístky jsou vejčité, 1–1,5 mm dlouhé; korunní lístky jsou srostlé jen na bázi, bílé nebo narůžovělé, cípy jsou vejčité, špičaté, bývají nazpět ohrnuté; tyčinek je 5, mají velmi krátké nitky; gyneceum srůstá z 5 plodolistů a tvoří svrchní semeník. Plody jsou červené kulovité peckovice, mají 6–8 mm v průměru.
Ardisia crenata
Ardisia crenataArdisia crenata
Ardisia crenata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 9. a 12. 9. 2008 (Réunion, Hell-Bourg a Riviére des Marsouins) a 7. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé: národní park Morne Seychellois, Trois Fréres).