Syn.: Argemone intermedia var. corymbosa (Greene) Eastw., Argemone intermedia subsp. corymbosa (Greene) A. E. Murray
Česká jména: pleskanka (Presl 1846)
Čeleď: Papaveraceae Juss. – makovité

Argemone corymbosa

Rozšíření: Druh z aridních oblastí jihozápadu USA, vyskytuje se na jihu Kalifornie, Nevady a Utahu, rovněž na severu Arizony. Podle hloubky zářezů na listech jsou rozlišovány dva poddruhy.

Ekologie: Roste v polopouštních vegetačních formacích, na stabilizovaných dunách a na březích sezónních vodních toků, na náspech a při okrajích cest, na půdách písčitých či štěrkovitých, v nadmořských výškách od 200 do 1500 m. Kvete od dubna do června.

Argemone corymbosa

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 20–80 cm dlouhou, větvenou, roztroušeně ostnitou, ronící oranžový latex. Listy jsou přisedlé až objímavé, v obrysu eliptické, peřenolaločné až peřenodílné, 8–15 cm dlouhé, kožovité, na rubu na žilkách ostnité, na líci méně ostnité až skoro lysé. Poupata jsou skoro kulovitá až vejcovitá, 10–18 mm dlouhá, řídce ostnitá; kališní lístky jsou rohaté, 5–7 mm dlouhé, korunní lístky jsou bílé; tyčinek je 100–120, jejich nitky jsou světle žluté. Plody jsou vejcovité, 25–35 mm dlouhé a 10–16 mm široké, ostnité.

Záměny: Na území USA se vyskytuje asi 16 druhů rodu Argemone, až do Kalifornie však zasahují pouze dva, kromě zde představovaného druhu je to ještě Argemone munita, jehož listy jsou výrazněji ostnité i na líci listů, jeho latex je žlutý a mívá i více tyčinek (150–250).

Argemone corymbosa
Argemone corymbosa

Fotografováno dne 7. 6. 2019 (USA, Kalifornie, Mohavská poušť, nedaleko od hranic s Nevadou ve směru na Las Vegas).