Syn.: Echtrus mexicanus ( L. ) Nieuwl., Papaver mexicanum ( L. ) E. H. L. Krause
Česká jména: pleskanka kolcatá (Presl 1846)
Čeleď: Papaveraceae Juss. – makovité

Argemone mexicana

Rozšíření: Původní je tento druh zřejmě jen ve Střední Americe a na severu Jižní Ameriky, v oblasti od Floridy a jižního pobřeží USA přes Mexiko, ostrovy v Karibském moři až do Guyany a Peru. V současnosti se však druhotně rozšířil do mnoha dalších subtropických i tropických oblastí planety, najdeme ho v Mediteránu, Makaronésii, Africe (od Egypta po Somálsko, od Senegalu po Jihoafrickou republiku, také na atlantickém ostrově Ascension), v oblasti Madagaskaru a Maskarén, v Indii, Indočíně, jihovýchodní Číně, na Tchaj-wanu, v Malajsii, Indonésii i na Filipínách, stejně tak v jihozápadní i východní Austrálii. V Severní Americe se druhotně rozšířil přes většinu východních států USA až po kanadské Ontario, v Jižní Americe sice minul Amazonii, avšak jinak v Brazílii osídlil celou Brazilskou vysočinu, Mato Grosso i pobřeží. Přechodně byl zavlečen dokonce i k nám (Vítkovice 1965).

Ekologie: Roste na vysychavých až suchých stanovištích, nezřídka na místech dotčených lidskou činností, na rumištích, skládkách, úhorech, kolem cest, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500 m.

Argemone mexicana

Popis: Jednoletá bylina, 25–80(–100) cm vysoká, výrazně ostnitá. Lodyha je přímá, nevětvená nebo jen chudě větvená, listy jsou střídavé, v obrysu kopinaté, peřenolaločné, až 20 cm dlouhé, zelené až šedozelené s bílými žilkami, ostnité. Květy jsou jednotlivé, obvykle 6četné, poupata jsou 10–15 mm dlouhá a 9–13 mm široká, rohatá, kalich je 3četný, květy dosahují 4–7 cm v průměru, korunní lístky jsou sytě žluté, překrývají se, tyčinek je 30–50, jejich nitky jsou žluté. Plodem je eliptická ostnitá tobolka, 25–45 × 12–20 mm.

Využití: J. S. Presl (1846) poznamenal, že tato rostlina je ve své americké domovině používána v lékařství. Je zajímavé, že už Presl uváděl kromě amerického areálu druhu i jeho rozšíření ve východní Indii, ostatně už i Linné v roce 1753 uvádí kromě Ameriky také rozšíření v jižní Evropě.

Argemone mexicana
Argemone mexicanaArgemone mexicana
Argemone mexicana

Fotografovaly Jindřiška a Lucie Vančurovy, dne 12. 10. 2012 (Mauricius, Gris Gris).