Syn.: Pyrethrum adauctum Link
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Argyranthemum adauctum
Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se na ostrovech Tenerife, Gran Canaria, La Palma a El Hierro. Druh je značně morfologicky variabilní, rozlišuje se sedm poddruhů: nominátní poddruh roste na severu Tenerife, v subalpínské zóně centrální části téhož ostrova najdeme i A. a. subsp. dugourii (na našich snímcích), poddruhy A. a. subsp. canariense, A. a. subsp. gracile a A. a. subsp. jacobiifolium se vyskytují na ostrově Gran Canaria, na ostrově El Hierro zase A. a. subsp. erythrocarpon, poslední poddruh A. a. subsp. palmensis je z La Palmy.
Ekologie: Roste především v borových, ale i vavřínových lesích, rovněž na skalách horských a subalpínských oblastí, v nadmořských výškách od 350 až do 2000 m. Kvete od února do září. Na našich snímcích představovaný poddruh A. a. subsp. dugourii osídluje borové lesy (s Pinus canariensis) a také skalnatá a kamenitá stanoviště v tenerifské vysokohorské oblasti Las Cañadas (se Spartocytisus supranubius).
Argyranthemum adauctum
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř s větvemi přímými, 60–90 cm dlouhými, větvenými, hustě chlupatými nebo i lysými. Listy jsou přisedlé, v obrysu obvejčité, 2–8(–10) cm dlouhé a 0,5–4(–5) cm široké, 2–3krát zpeřené, úkrojků 1. řádu je 4–24, jsou 2–30 mm dlouhé a 0,5–15 mm široké, špičaté. Úbory po 5–20 v chocholičnatém květenství; listeny jsou čárkovité, stopky 1–8(–15) cm dlouhé; zákrovy dosahují 4–12 mm v průměru, zákrovní listeny ve 3 řadách, vnější trojúhelníkovité až obvejčité, bylinné s úzkým blanitým lemem, vnitřní obkopisťovité, blanité s rozšířenou průsvitnou špičkou; jazykovité květy jsou 10–15 mm dlouhé, bílé, trubkovité květy žluté. Plody jsou nažky, 2,5–4,5 mm dlouhé, nekřídlaté, s chmýrem nebo bez něj. Jak jsme již uvedli, druh je značně variabilní.
Poznámka: V subalpínském stupni Tenerife se kromě poddruhu Argyranthemum adauctum subsp. dugourii vyskytuje i poněkud podobný druh Argyranthemum tenerifae, oba taxony jsou nezřídka zaměňovány. Nejsnadnější je zkontrolovat listy a zákrovní listeny, kde najdeme diferenční znaky nejnápadnější: A. tenerifae má na rozdíl od zde představovaného poddruhu listy zřetelně řapíkaté a jeho vnitřní zákrovní listeny jsou úzce kopinaté, jen s úzkým blanitým lemem.
Argyranthemum adauctum
Argyranthemum adauctum
Argyranthemum adauctum
Argyranthemum adauctumArgyranthemum adauctum
Argyranthemum adauctum
Fotografováno dne 30. 3. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, okolí Paradores Cañadas del Teide).