Syn.: Pyrethrum foeniculaceum Willd., Chrysanthemum anethifolium (Willd.) Steud., Chrysanthemum foeniculaceum (Willd.) Desf.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Argyranthemum foeniculaceum
Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se jen na ostrově Tenerife. Rostlina je poměrně dosti dekorativní, objevuje se proto v kultuře, pěstuje se především v subtropických oblastech světa. Místy dokonce zplaňuje (např. severoamerická Kalifornie).
Ekologie: Roste na suchých skalách a útesech, na jihu a jihozápadě ostrova Tenerife, a to v pásmu od 200 až do 1100 m n. m. Kvete od února až do září.
Popis: Keř, 60–100 cm vysoký, bohatě větvený, listy hustě nahloučeny na konci větví, na bázi stopek úborů, lysé, šedozelené, 2–3krát peřenosečné, úkrojky čárkovité, špičaté, úbory většinou jednotlivé, jazykovité květy 16–22 mm dlouhé, liguly bílé. Plodem je nažka.
Poznámka: Druh se pěstuje v jižní a západní Evropě také v zahradách, v klimatickcýh podmínkách střední Evropy je možné jej kultivovat pouze jako kbelíkovou rostlinu, kterou je nutné na zimu uschovat do studeného, avšak bezmrazého prostoru.
Argyranthemum foeniculaceumArgyranthemum foeniculaceum
Argyranthemum foeniculaceum
Fotografováno dne 28. 3. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Masca).