Syn.: Chrysanthemum frutescens L., Pyrethrum frutescens (L.) Willd.
Česká jména: kopretinovec dřevnatý (Kubát 2002, Slavík 2004)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Argyranthemum frutescens

Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů – vyskytuje se na všech ostrovech kromě Fuerteventury a Lanzarote, na ostrově La Palma jen vzácně. Druh je velmi variabilní, na Kanárských ostrovech se rozeznává sedm poddruhů, řada variet i forem – subsp. frutescens z ostrova La Gomera, subsp. canariae z Gran Canaria, subsp. foeniculaceum z La Gomera, subsp. gracilescens z Tenerife, subsp. parviflorum z La Gomera a Tenerife, subsp. pumilum z Gran Canaria a subsp. succulentum (na našich snímcích) z ostrovů La Gomera, El Hierro a Tenerife.

Ekologie: Roste na mnoha biotopech, v pásmu od pobřeží až do 700 m n. m.

Popis: Keř, 20–80 cm vysoký, listy v obrysu kopinaté až obvejčité, 1–2krát peřenosečné, zelené až modrozelené, až 8 cm dlouhé, dužnaté, úbory v lichookolících, jazykovité květy až 15 mm dlouhé, vykvétají celoročně. Plodem je nažka.

Poznámka: Kopretinovec je velmi oblíbenou okrasnou rostlinou, vysazuje se do zahrad a parků nejen ve své domovině, ale i v jižní a západní Evropě. U nás se pěstuje jako kbelíková rostlina, která se na zimu uschovává do bezmrazých prostor.

Argyranthemum frutescensArgyranthemum frutescens
Argyranthemum frutescens

Fotografováno dne 1. 4. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Anaga, Taganana, Playa de San Roque).