Syn.: Ismelia maderensis D. Don, Argyranthemum ochroleucum Sch. Bip., Chrysanthemum maderense (D. Don) Masf.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Argyranthemum maderense
Rozšíření: Podle druhového jména by se zdálo, že rostlina pochází z portugalského ostrova Madeira, ve skutečnosti je však endemitem Kanárských ostrovů, vyskytuje se výhradně na ostrově Lanzarote. V Makaronésii je velmi populární, běžně se pěstuje v zahradách a parcích celého souostroví.
Ekologie: Roste na pobřežních skalách v severozápadní části ostrova Lanzarote, především v oblasti Famara, ale i na skalnatých stanovištích ve vnitrozemí ostrova, v nadmořské výšce od 150 do 600 m. Kvete od ledna do května (v kultuře i později).
Popis: Nízký keř, 40–70 cm vysoký, listy krátce řapíkaté až přisedlé, peřenolaločnaté, až 8 cm dlouhé, lístky až 8 mm široké, lysé, zelené až šedomodé. Úbory krátce stopkaté, až 15 mm v průměru, jazykovité květy žluté. Plodem je nažka.
Záměny: Žlutými jazykovitými květy se výrazně odlišuje od většiny jiných druhů tohoto rodu. Bledě žluté květy má jen Argyranthemum callichrysum, to má však listy 2krát peřenosečné a vyskytuje se jen na ostrově La Gomera.
Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je tento druh ve španělském Červeném seznamu zařazen mezi druhy zranitelné (VU).
Argyranthemum maderenseArgyranthemum maderense
Argyranthemum maderense
Fotografováno ve dnech 26. 3. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, park v Puerto de la Cruz) a 15. 6. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Tafira – Jardín Botánico Viera y Clavijo).