Syn.: Chrysanthemum pinnatifidum L. f., Pyrethrum pinnatifidum (L. f.) Choisy
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Argyranthemum pinnatifidum
Rozšíření: Endemit portugalského ostrova Madeira. Celý rod Argyranthemum je původní na ostrovech Makaronésie (24 endemických druhů), v současnosti se řada druhů rodu objevuje v kultuře i v dalších subtropických oblastech světa.
Ekologie: Tento druh se na Madeiře vyskytuje ve třech poddruzích: nejvyšší nominátní (na našich fotografiích) roste ve vavřínových lesích ostrova, nižší A. p. subsp. montanum v nejvyšších polohách centrálního horského masivu ostrova, nejnižší (chráněný Směrnicí Rady evropských společenství 92/43/EHS o stanovištích) A. p. subsp. succulentum pouze v nejsušší oblasti na východě Madeiry. Kvete od března do srpna.
Popis: Polokeř, až 1,5 m vysoký, lodyhy vystoupavé až přímé, na bázi dřevnaté, větvené, listy řapíkaté, v obrysu kopinaté až obvejčité, peřenosečné, až 20 cm dlouhé, úbory stopkaté v chocholíku, jazykovité květy bílé, trubkovité žluté. Plodem je nažka.
Využití: I u nás se můžeme setkat s druhy a kultivary rodu Argyranthemum – pěstují se stále častěji jako okrasné trvalky v nádobách, které se před příchodem zimy přenášejí do domu. Tento madeirský druh se však u nás v kultuře neobjevuje.
Argyranthemum pinnatifidumArgyranthemum pinnatifidum
Argyranthemum pinnatifidum
Fotografováno dne 2. 7. 2005 (Portugalsko, Madeira, Rabaçal).