Syn.: Arisaema amurense var. denticulatum Engl., Arisaema amurense var. purpureum Nakai, Arisaema amurense var. robustum Engl., Arisaema amurense var. violaceum Engl., Arisaema komarovii Tzvelev, Arisaema robustum (Engl.) Nakai
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité

Arisaema amurense

Rozšíření: Druh východní Asie, vyskytuje se v čínském Mandžusku, k jihu zasahuje až do čínských provincií Šan-si, Che-pej a Šan-tung, také se objevuje na ruském Dálném východě (v Přímoří a Poamuří). Varieta Arisaema amurense var. robustum (někdy klasifikována jako samostatný druh) se objevuje v Japonsku, na Korejském poloostrově i na ruském Sachalinu.

Ekologie: Roste v opadavých a smíšených lesích, usazuje se na březích vodních toků, a to v nižších nadmořských výškách. Kvete od dubna do začátku června.

Popis: Bylina s kulovitou hlízkou dosahující v průměru 6–7 cm. Listy vyrůstají po 2(–3), jejich řapíky jsou (5–)7–30(–35) cm dlouhé, čepel je 3četná nebo znoženě 5četná, lístky jsou podlouhlé až obvejčité, 7–11 cm dlouhé a 4–7 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné nebo po okraji pilovité až zubaté, na vrcholu špičaté, střední lístek má řapíček 5–25 mm dlouhý, okrajové lístky jsou přisedlé, na bázi nesymetricky klínovité. Stopka květenství je kratší než řapík, toulec je zelený nebo uvnitř mezi zelenými žilkami nachově naběhlý, trubka je zhruba 5 cm dlouhá, otevřená část toulce je vejčitá, 3–4 cm dlouhá, na vrcholu zašpičatělá, obloukovitě sehnutá. Květy palice jsou jednopohlavné, samičí část je asi 2 cm dlouhá, samčí také asi 2 cm dlouhá; přívěsek je vzpřímený, 3–5,5 cm dlouhý, na vrcholu tupý. Plody jsou bobule, v době zralosti červené.

Arisaema amurense
Arisaema amurenseArisaema amurense
Arisaema amurense

Fotografovali Ladislav Hoskovec, v průběhu roku 2005 (Česko, Brno, kultura), a Pavel Sekerka, dne 19. 4. 2009 (Česko, Praha, kultura).