Čeleď: Araceae Juss. – árónovité

Arisaema candidissimum

Rozšíření: Endemit jihozápadu východní Číny, vyskytuje se v čínských provinciích S’-čchuan, Jün-nan, zasahuje i do jihovýchodního Tibetu.

Ekologie: Roste v horských dubových lesích a v horských křovinatých údolích, v nadmořských výškách zhruba od 2200 až do 3300 m. Kvete v červnu.

Popis: Dvoudomá bylina až 60 cm vysoká, s hlízou dosahující v průměru 3–5 cm a listy jednotlivými, trojčetnými. Řapík je 15–35 cm dlouhý, zelený, lístky jsou přisedlé, vejčité až skoro okrouhlé, na vrcholu zaokrouhlené nebo špičaté, prostřední lístek je 6–8 cm dlouhý, na bázi klínovitý, postranní lístky jsou 5–6 cm dlouhé, na bází mírně nesouměrné. Květenství se objevuje ještě před listy, toulec je světle zelený nebo bílý se zelenými nebo nachovými pruhy, trubka je 3–4 cm dlouhá, otevřená část toulce je kopinatá až vejčitá, 5–6 cm dlouhá a 3–4 cm široká, na vrcholu se špičkou 2–3 cm dlouhou; květy palice jsou jednopohlavné, samičí část je asi 2 cm dlouhá, samčí 1,6–2 cm dlouhá, přívěsek je téměř vzpřímený až vzpřímený, 3–4,5 cm dlouhý, bílý nebo světle zelený. Plody jsou červené bobule.

Arisaema candidissimum
Arisaema candidissimumArisaema candidissimum
Arisaema candidissimum

Fotografováno v průběhu roku 2005 (Česko, Praha, kultura).