Syn.: Arisaema bogneri P. C. Boyce et H. Li
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité

Arisaema fargesii

Rozšíření: Druh jihozápadní části východní Číny, vyskytuje se v oblasti od jihu provincie Kan-su přes provincie S’-čchuan a Chu-pej až po Jün-nan.

Ekologie: Roste na skalnatých stanovištích v horských lesích a křovinách, v nadmořských výškách zhruba od 900 až do 2000 m. Kvete od května do června.

Popis: Dvoudomá bylina s podzemní hlízou a listy jednotlivými, trojčetnými. Řapík je 20–40 cm dlouhý, lístky jsou přisedlé, prostřední lístek je vejčitý, 12–32 cm dlouhý a 9–27 cm široký, na bázi klínovitý, na vrcholu špičatý, postranní lístky jsou eliptické, 9–23 cm dlouhé a 6–16 cm široké. Stopka květenství je kratší než řapík, 18–26 cm dlouhá, toulec je nachový s bílými podlouhlými pruhy, jeho trubka je 4–8 cm dlouhá, otevřená část toulce je obloukovitě sehnutá nebo i skoro přímá, úzce trojúhelníkovitá, 6–12 cm dlouhá a 4–4,5 cm široká, na vrcholu zašpičatělá; palice je složena z květů jednopohlavných, samičí část je zhruba 2 cm dlouhá, samčí 2,5–3 cm dlouhá, přívěsek je téměř vzpřímený nebo poněkud zakřivený, 4,5–9 cm dlouhý. Plody jsou červené bobule.

Využití: Tento druh lítostky je pěstován poměrně často i v evropských sbírkách.

Arisaema fargesii
Arisaema fargesiiArisaema fargesii
Arisaema fargesiiArisaema fargesii
Arisaema fargesii

Fotografováno od 7. do 29. 6. 2003 (Česko, Brno, kultura).