Syn.: Arisaema biflagellatum H. Hara, Arisaema dolosum Schott, Arisaema intermedium f. biflagellatum (H. Hara) H. Hara, Arisaema stracheyanum Schott
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité

Arisaema intermedium

Popis: Himálajský druh, vyskytuje se v oblasti od severoindických států Džammú a Kašmír, Himáčalpradéš a Uttarákhand přes Nepál, Sikkim a Bhútán až po jižní Tibet a čínskou provincii Jün-nan.

Ekologie: Roste v horských lesích i na horských travnatých svazích, v nadmořských výškách zhruba od 2100 až do 3400 m. Kvete od května do června.

Popis: Dvoudomá bylina s hlízou o průměru 2–4 cm. Listy vyrůstají po 1 nebo 2, jejich řapíky jsou 15–50 cm dlouhé, zelené, čepel je 3četná, lístky jsou přisedlé nebo krátce řapíčkaté, prostřední lístek je eliptický až vejčitý, 7–12 cm dlouhý a 3–11 cm široký, na bázi klínovitý, na vrcholu špičatý až zašpičatělý, postranní lístky jsou vejčité, na bázi nesymetrické, zhruba stejně velké jako lístek prostřední. Stopka květenství je 10–26 cm dlouhá, kratší než řapík, zelená; toulec je zelený, vzácněji i nachově naběhlý s poměrně nevýraznými zelenými nebo bílými pruhy, trubka je 3–8 cm dlouhá, otevřená část toulce je 7–16 cm dlouhá a 2–6,5 cm široká, na vrcholu zašpičatělá, s 2–20 cm dlouhým ocasatým hrotem. Palice je jednopohlavná, samičí část je asi 15 mm dlouhá, samčí asi 20 mm dlouhá, apendix je v horní části tmavě nachový, 15–45(–60) cm dlouhý, zakřivený, z toulce dalece vyniklý. Plody jsou bobule.

Arisaema intermediumArisaema intermedium
Arisaema intermedium

Fotografováno v květnu 2005 (Česko, Praha, kultura).