Syn.: Arisaema magnificum Nakai
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité

Arisaema sikokianum

Rozšíření: Druh byl popsán z Japonska, kde se vyskytuje na ostrovech Honšú (prefektura Nara), Šikoku a Kjúšú. Varieta Arisaema sikokianum var. serratum je uváděna z jihovýchodní Číny, avšak její výskyt v Číně bývá někdy i zpochybňován, někdejší jihočínský taxon A. s. var. henryanum je zase v současnosti klasifikován jako samostatný druh.

Ekologie: Roste v humózních listnatých lesích a lesních lemech. Kvete od května do června.

Popis: Hlíznatá bylina dosahující výšky až okolo 80 cm. Listy vyrůstají obvykle po 2, jejich řapíky jsou 7–12 cm dlouhé, čepel je 3–5četná, lístky jsou eliptické až obvejčité, 5–20 cm dlouhé a 3–10 cm široké, na vrcholu zašpičatělé. Stopka květenství je 5–12 cm dlouhá, toulec je temně nachový, uvnitř bílý, jeho otevřená část je vzpřímená, 8–13 cm dlouhá a 4–5 cm široká, na vrcholu dlouze zašpičatělá, přívěsek palice je na vrcholu rozšířený do bělavé kulovité hlávky, která dosahuje průměru 10–18 mm. Plody jsou bobule.

Ohrožení a ochrana: Podle nařízení Komise (EU) č. 1320/2014 je dovoz této rostliny na území Evropské unie sledován a vyhodnocován na základě tzv. oznámení o dovozu (příloha D).

Arisaema sikokianumArisaema sikokianum
Arisaema sikokianum

Fotografoval Pavel Sekerka, v dubnu a květnu 2005 (Česko, Praha, kultura).