Syn.: Alocasia atrorubens (Aiton) Raf., Alocasia lobata Raf., Alocasia triphylla (L.) Raf., Arisaema acuminatum Small, Arisaema atrorubens (Aiton) Blume, Arisaema deflexum Nieuwl. et K. Just, Arisaema pusillum Nash, Arisaema quinatum (Nutt.) Schott, Arisaema stewardsonii Britton, Arisaema zebrinum G. Nicholson, Arum atrorubens Aiton, Arum triphyllum L., Arum vittatum Salisb.
Česká jména: lítostka neboli panáček na kazatelně (české vydání Setonova díla Two Little Savages 1976)
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité

Arisaema triphyllum

Rozšíření: Druh východní části Severní Ameriky, jehož areál sahá od jihovýchodní Kanady až po střední Floridu, na západě zasahuje do Minnesoty, východní Nebrasky a východního Texasu. Druh je poměrně značně variabilní, rozlišují se zhruba tři poddruhy.

Ekologie: Roste v mokřinách, na březích vodních toků a jezer, v lužních lesích a vlhké křovinaté vegetaci. Kvete od dubna do června.

Popis: Hlíznatá bylina, 15–65(–90) cm vysoká, s listy vyrůstajícími obvykle po 2(–3), dlouze řapíkatými, trojčetnými, jejich lístky jsou přisedlé, eliptické až široce vejčité, 8–15(–30) cm dlouhé a 3–7(–20) široké, na bázi klínovité, na vrcholu špičaté. Toulec je stopkatý, zelenožlutý, někdy zelený s nachovými pruhy, volná část toulce je trojúhelníkovitá, dolů skloněná; palice je 3–9 cm dlouhá, květy jsou jednopohlavné. Plody jsou kulovité bobule, které jsou v době zralosti červené.

Arisaema triphyllumArisaema triphyllum
Arisaema triphyllum
Arisaema triphyllum
Arisaema triphyllum
Arisaema triphyllum
Arisaema triphyllumArisaema triphyllum

Fotografováno od 4. 5. do 6. 6. 2003 (Česko, Brno, kultura) a dne 15. 5. 2019 (Dánsko, Kodaň, Statens Naturhistoriske Museum, Botanisk Have).